Son Dakika

“Su ve sütümüze sahip çıkmalıyız”

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, “Ülkemizin geleceği için, yaşam için vazgeçilmez iki önemli öğe olan suyumuza ve sütümüze sahip çıkmalıyız” dedi.
“Su ve sütümüze sahip çıkmalıyız”

Türkiye Sütçülük Sektörünün Su Sürdürülebilirliği: Verimlilik, Riskler ve Kırılganlıklar Projesi”, Ankara’da düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı. Toplantıda açıklama yapan ASÜD Başkanı Çallı, “Projemiz, en temelde su riskinin değerlendirilmesi, değer zinciri üzerine su riskinin olası etkilerinin incelenmesi ve suyla ilgili riskler konusunda Türkiye sütçülük sektörünün kırılganlığının azaltılması konusundaki teknik çalışmaların yanı sıra, İngiliz ve Hollandalı proje ortaklarıyla çiftlik ve işletme seviyesinde bilgi paylaşımı yanında, politika, teşvikler ve mevzuat konusunda da bilgi paylaşımı platformu yaratılması hedeflenmektedir” diye konuştu.

“YENİ ADIMLAR ATIYORUZ”

Uzmanların, gıda talebini karşılayacak su ihtiyacının, 2050 yılında çok daha fazla olacağını söylediğine işaret eden Çallı, suyun her aşamada ve her ölçekte korunması, koruma-kullanma dengesinin sağlanması, suyun sürdürülebilir planlamanın hayati önem taşıdığını ifade etti.

Çallı, “Ülkemizin geleceği için, yaşam için vazgeçilmez iki önemli öğe olan suyumuza ve sütümüze sahip çıkmalıyız. Bu yüzden ASÜD olarak günlük yaşantımızda üzerimize düşen bireysel ve kurumsal sorumluluklarımızın bilinciyle bu projeyi hayata geçiriyoruz. Artık finansal varlıklarımızın yanı sıra çevresel varlıklarımızın da muhasebesini tutacağımız bir yeni adımlar atıyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.