Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Sular altında kalan tarım ürünlerinde hasat

Sular altında kalan tarım ürünlerinde hasat

Şiddetli yağışlar nedeniyle Mersin’in Tarsus ilçesinde seracılığın yoğun olarak yapıldığı Bahşiş, Kulak, Yeşiltepe, Aliağa ve Köselerli mahallerindeki bazı tarım alanları sular altında kaldı.

Çiftçiler, çamura aldırmadan lahana, ıspanak, patlıcan, kabak ve biber gibi ürünlerden hasar görmemiş olanlarını topladı.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, seracılığın fazla olduğu bölgenin, Türkiye’deki sebze üretime büyük katkısı bulunduğunu söyledi.

Bölgede 50 bin dönümlük arazide sebze ekili olduğunu dile getiren Ergezer, ‘Yağışların ardından şu anda 5-6 bin dönümün üzerinde zarar olduğunu görüyoruz. Şiddetli yağışlar yetişmiş sebze arazilerimizi vurdu. Bu seralar ilkel seralar. Bazıları sigortalı, bazıları sigortasız. Tarım sigortasının mutlaka yapılması gerekiyor.’ dedi.

Sular altında kalan arazilerde en çok patlıcan, kabak ve biber ürünlerinin bulunduğuna dikkati çeken Ergezer, çiftçilerin ürünlerine kurtarmak için hasada erken başladıklarını dile getirdi.

Ergezer, çiftçilerin zorlu arazi koşullarında mücadele verdiğini belirterek, ‘Şimdi ürünlerin ne kadar kaliteli veya kalitesiz olduğunu göremiyoruz. Ama bunun mutlaka piyasaya yansıması olacaktır. Zararlarımızın karşılanmasını bekliyoruz. Tekrar dikim yaptığımızda çok büyük bir maliyetle karşılaşacağız. Bu maliyetin de tüketiciye yansıyacağını tahmin ediyorum.’ diye konuştu.

‘ARAZİMİN TAMAMI SULAR ALTINDA’

Çiftçilerden Hüseyin Karabıyık da bir süre önce kabak hasadına başladıkları, iki gün süren yağışların ardından alanın sular altında kalması sonucu beklemeye geçtiklerini ifade etti.

Sular nedeniyle seralara ulaşamadıklarını belirten Karabıyık, ‘Seralarda yaklaşık bir metre su var. 20 dönüme kurulu arazim var. Tamamı sular altında şu anda. Yaklaşık 100 bin lira zararımız mevcut. Bunlar tekrar sökülecek, ekilecek ve yeniden fidesi dikilecek. Suların çekilmesini bekliyoruz. Geçen yılda aynı durumu yaşadık. En 20-25 gün beklemek zorunda kalıyoruz. Yaklaşık 1 ay ekim yapamayacağız.’ diye konuştu.

İbrahim Esin de bölgedeki kabak, biber ve patlıcan ekili olan seraların hasara uğradığını aktardı.