Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Şule Çet’in telefon şifresi çözülemedi

Ankara'da, geçen yıl 28 Mayıs'ta şüpheli şekilde ölen Şule Çet’in, Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gönderilen cep telefonunun şifresi çözülemedi.

Şule Çet’in telefon şifresi çözülemedi

Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet, geçtiğimiz sene yıl 28 Mayıs’ta saat 03.50’de plazanın 20’nci katından düşerek ölmüştü. Olayla ilgili, Çağatay Aksu (34) ve Berk Akand’ın (33) ‘cinayet’, ‘nitelikli cinsel saldırı’ ve ‘hürriyeti tehdit’ suçlarından tutuklu yargılandıkları davada, Çet’in cep telefonunun, şifresinin çözülüp, imajının alınması için Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü Adli Bilişim Büro Amirliği’ne gönderilmesi kararlaştırıldı.

“İmaj alma işlemi yapılamamıştır”

Siber Suçlar’dan, telefonun incelenmesiyle ilgili mahkemeye, telefonun şifresinin çözülememesi nedeniyle imajının alınamadığı yönünde yazı geldi. Mahkeme dosyasına giren evrakta, “Kasasında ve ekranında deformasyon bulunan cep telefonunun imaj alma işlemine cihazın kullanıcı kilidinin bulunması ve parolanın bilinmemesi nedeniyle başlanılamamış, bu durumda kullanılan diğer yöntemler cihazın desteklememesi ve ekran kilidinin kaldırılmadan imajının alınmasının mümkün olmaması sebebiyle işe yaramamıştır. Cep telefonunda bantlı vaziyette bulunan sim kartın Pink/Puk kilidinin aktif olması ve belirtilen Pink ve Puk kodu bilinememesi sebebiyle imaj alma işlemi yapılamamıştır” denildi.

Çet’in telefonu, olaydan sonra savcılık tarafından incelenmemiş ve eşyalarıyla birlikte ailesine teslim edilmişti. Telefon daha sonra Çet ailesinin avukatları tarafından mahkemeye teslim edilmişti.

Psikolojisine ilişkin veri yok 

Mahkemenin, sanık avukatlarının talebi üzerine istediği Şule Çet’in psikolojik durumunu gösterecek hastane kayıtları da dosyaya girdi. Kayıtlarda Çet’in psikolojinin bozuk olduğunu ispatlayacak herhangi bir kayıt bulunmadığı belirtildi.