Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Son dakika: MSB Rasulayn’ın kontrol altına alındığını duyurdu

Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Fırat’ın doğusundaki Rasulayn meskun mahali kontrol altına alındı.

Son dakika: MSB Rasulayn'ın kontrol altına alındığını duyurdu

Barış Pınarı Harekâtı kapsamında devam eden başarılı operasyonlar neticesinde Fırat’ın doğusundaki Rasulayn meskun mahali kontrol altına alındı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Rasulayn’ın merkezinin Mehmetçik tarafından kontrol altına aldı.

Bu aşamadan sonra merkezdeki teröristlerin düzenlediği patlayıcılar ve gizlenmiş mayınların temizlenmesi için çalışmalar başlayacağı bekleniyor.

Mehmetçik Rasulayna’daki sanayi mahallesini terör örgütünden temizleyerek kontrolün sağlandığı bildirilmişti.

Rasulayna’da merkezin kapısını açacak Ebu Hajara bölgesine doğru ilerleyen Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Ordu terör örgütüyle yoğun mücadelesinde devam edildiği aktarılmıştı.

Bu kapsamda Mehmetçik, şehir merkezine girmek üzere teröristlere doçkalarla ve obüslerle hedeflere atışlar yapmıştı.

 

STRATEJİK ÖNEME SAHİP M-4 KARA YOLUNA VARILDI

Barış Pınarı Harekatı kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin desteğiyle ilerleyen Suriye Milli Ordusu (SMO) askerleri, terör örgütü işgalindeki Münbiç ve Kamışlı ilçelerini bağlayan stratejik M4 karayoluna vardığı bildirilmişti.

Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Suriye’nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlatılan Barış Pınarı Harekatı devam ediyor.

Harekat’ın 4. gününde SMO askerleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin desteğiyle güneyde daha derin bölgelere ilerlemeyi başardı.

SMO askerleri, harekatın en stratejik hedeflerinden biri olan M4 kara yoluna ulaştı.

Barış Pınarı Harekatı kapsamında devam eden başarılı operasyonlar neticesinde Fırat’ın doğusundaki Rasulayn meskun mahalinin kontrol altına alındığı bildirildi. ( Hişam el-Homsi – Anadolu Ajansı )

M4 kara yolu, terör örgütü YPG/PKK’nın Fırat Nehri’nin batısındaki Münbiç’ten, Suriye-Türkiye-Irak sınırı üçgenindeki Kamışlı ilçesine kadar uzanarak stratejik kara yolu bağlantısını sağlıyor.

Halep-Haseke yolu olarak da bilinen M4, Türkiye sınırına yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta.

YPG/PKK, söz konusu kara yolunu, lojistik ve ticari faaliyetleri için kullanıyor.