Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Suriye’de uçak mühendisi Türkiye’de inşaat işçisi

Suriye’de uçak mühendisi Türkiye’de inşaat işçisi

Savaştan önce Suriye Ordusu’nda yüzbaşı rütbesi ile uçak mühendisi olarak çalışan 33 yaşındaki Ahmet Eyüp, çatışmaların başlamasının ardından ordudaki görevini bıraktı. DAEŞ’in Humus şehrine saldırması ile iki ateş arasında kalan Eyüp ve ailesi, bir yıl önce Suriye’den ayrılarak Konya’ya yerleşti.

Türkiye’de ailesinin geçimini sağlayabilmek için farklı alanlarda çalışan, son olarak inşaat işçiliği yapmaya başlayan 2 çocuk babası Eyüp, vatandaşlık alabilirse asıl mesleği olan uçak mühendisliğini yapabileceği bir sektörde iş bulmayı umut ediyor.

Eyüp, Türk halkının kendilerine çok iyi davrandığını söyledi. Kimsenin ülkesinden ayrı kalmak istemeyeceğini ancak yıllardır süren iç savaş nedeniyle ailesinin can güvenliği için

Suriye’den ayrılmak zorunda kaldığını anlatan Eyüp, şöyle devam etti:

“Suriye’de uçak mühendisliği bölümünde okudum. Savaş uçakları konusunda uzmanlık eğitimi aldım. Çatışmalar başladıktan sonra birçok arkadaşım gibi ben de ordudan ayrıldım. DAEŞ terör örgütünün, Humus’a girmesi ile başlayan şiddetli çatışmalarda iki ateş arasında kaldık. Eşim ve 2 çocuğumla Türkiye’ye geldik. Daha önce gelen arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine özellikle Konya’ya gelmeyi tercih ettim. Aileme bakabilmek için demircilik yaptım, plastik fabrikasında çalıştım, buna benzer işler yaptım. Şu anda inşaat işçisi olarak çalışıyorum.”

“KENDİ VATANIMIZ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Türk halkının Suriyeli sığınmacılara çok iyi ev sahipliği yaptığını aktaran Eyüp, “Türkiye’de insanların bu davranışları bize kendi ülkemizdeyiz hissi veriyor. Bize her türlü yardımı yapıyorlar. Tanıdığım birçok Suriyeli aile, evlilik bağı ile Türk halkıyla yakınlık kuruluyor, topluma adapte oluyor. Savaş sona erse bile bundan sonra hayatıma Türkiye’de devam etmek istiyorum. Türkiye’de mutluyuz, güvendeyiz, huzurluyuz. Burasını artık kendi vatanımız olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“MESLEĞİNİ İCRA EDEMEYEN ÇOK SAYIDA SURİYELİ VAR”

Suriyelilere vatandaşlık imkanı verilirse birçok sorunlarının sona ereceğini, iş bulma konusunda sıkıntı yaşamayacaklarını belirten Eyüp, şöyle konuştu:

“Vatandaşlık imkanı verilirse inşaat işçiliği yerine asıl mesleğim olan uçak mühendisliğine dönebileceğimi düşünüyorum. Türkiye’de yaşayan biz Suriyeliler, Türk halkına yük olmak yerine kendi tecrübe ve imkanlarımızla katkı sağlamak istiyoruz. Tıpkı benim gibi Suriye’de iken mühendis, doktor, gazeteci veya mimar olan ancak Türkiye’de inşaatlarda ve fabrikalarda işçi olarak çalışan, asıl mesleğini icra edemeyen çok sayıda Suriyeli var.”