Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Suriyeli avukatın romanlara konu olacak kurtuluşu

Suriyeli avukatın romanlara konu olacak kurtuluşu

Suriye’de 29 yıl avukatlık yapan, iç savaşta rejim güçlerince tutuklandıktan sonra cezaevinde işkence gören 54 yaşındaki Abdulnasır Ali Malas’ın kurtuluşu romanlara konu olacak türden. 

Gördüğü işkence sonrası “öldü” diye boş bir araziye atılan ve çevredekiler tarafından kaldırıldığı hastanede tedavi gören Malas, ailesiyle sığındığı Türkiye’de yeni bir hayat kurdu.

Malas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşadığı acı dolu günleri unutamadığını söyledi.

Savaşın başladığı günlerde rejim askerleri tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden tutuklandığını ve cezaevine konulduğunu anlatan Malas, “Halep, İdlib ve Şam’da toplam 2 yıl cezaevlerinde kaldım. Suçumun ne olduğunu bilmeden tutulduğum cezaevinde sürekli işkence gördüm. 2 yıllık tutukluluk süresi bana bir ömür gibi geldi. Aç kaldım, dişlerim söküldü” diye konuştu.

Malas, cezaevinden kurtulduğuna hala inanamadığını belirterek, “İşkence gördüğüm bir gün, rejim askerleri tarafından 5 kişiyle birlikte ‘öldü’ diye İdlib’de bir araziye atıldım. Çevredeki insanlar beni hastaneye götürmüş. Kendime gelip tedavi gördükten sonra ailemin yanına gittim. Eşim ve 3 çocuğumu alarak Hatay’a geldik. Yaklaşık 2,5 yıldır burada yaşıyoruz” dedi.

Cezaevinde tutulduğu dönemde, gazeteci oğlu Cemal Abdulnasır’ın, İdlib’de rejim güçlerinin varil bombasıyla düzenlediği saldırıda hayatını kaybettiğini dile getiren Malas, Türkiye’de günübirlik işlerde çalışarak eşi ve hayatta kalan 3 çocuğunun geçimini sağladığını kaydetti.

Etiketler