Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Suriyeli çocuklara eğitim desteği

Suriyeli çocuklara eğitim desteği

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), 4 ilde yaklaşık 10 bin Suriyeli öğrenci ile 500’e yakın öğretmen, idareci ve yardımcı personelin masraflarını karşılayarak, öğrencilerin yarım kalan eğitimlerini sürdürmelerini sağlıyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyelileri yalnız bırakmayan TDV, kamp dışında yaşayan misafirlere eğitim imkanı sunuyor. Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı’nın tahsis ettiği 18 okulda yaklaşık 10 bin Suriyeli öğrenci, öğleden sonraları eğitim görüyor. İlk, orta ve lise eğitimlerinin verildiği bu okullarda görevli 500’e yakın öğretmen, idareci ve yardımcı personelin maaşları da TDV tarafından ödeniyor. Genel Müdür İsmail Palakoğlu, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Ankara’da sistemli bir şekilde örgün eğitime başlandığını dile getirdi. Palakoğlu, “Suriyeli gönüllü öğretmen adaylarının seçimi için Suriye’deki eğitim konusunda tecrübeli kişilerden bir mülakat ekibi oluşturuldu. Söz konusu illerdeki müftülüklerimiz üzerinden öğrenci kayıtları alındı ve öğrenciler bizim okullardaki gibi sınıflara ayrıldı” diye konuştu. Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokoller sayesinde de mezun olanlara uluslararası denkliği olan sertifika verileceğini söyledi.

Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik de, “Eğer bu çocukların eğitimlerini ihmal edersek ne Türkiye’ye uyumları mümkün olur, ne de bu çocuklar hayata daha güvenli bakabilir ” dedi. Münifpaşa Ortaokulu Geçici Eğitim Merkezi Koordinatör Müdürü Ahmet Tuğ, okulda yaklaşık bin Suriyeli öğrenci, 30 öğretmenle derslere başladıklarını anlattı.

Vakfın okulundaki Türkçe öğretmenlerinden İmam Karamuhammed, Suriyeli öğrencilere Türkçe öğrettiğini dile getirerek, “Türkiye bize kapılarını açtı, sınıflarını açtı. Türkiye sayesinde Suriyeli çocuklar eğitimden mahrum kalmadı. Türkiye’de her şey var, neden başka ülkelere gitmek istiyorlar anlamıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

GAZİANTEP AA

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!