Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Suriyeli kardeşlerimiz ücret ödemesin, dua bekliyoruz”

“Suriyeli kardeşlerimiz ücret ödemesin, dua bekliyoruz”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yardım elini uzattığı Suriyeli sığınmacılara, vatandaşlar da imkanları ölçüsünde yardımda bulunmaya çaba gösteriyor.
Üsküdar-Ümraniye hattında çalışan dolmuş şoförü Emre Mollahamzaoğlu, Suriyeli sığınmacıları ücretsiz taşıyor.
Arapça “Suriyeli kardeşlerimiz ücret ödemesin, dua bekliyoruz” yazılı not asılan araçla ücretsiz seyahat, en çok Suriyeli öğrencileri mutlu ediyor.
Mollahamzaoğlu, bu uygulamadan dolayı çevresinden olumlu tepkiler aldığını söyledi.
Suriyelilere yardım etmek için böyle bir karar aldıklarını vurgulayan Mollahamzaoğlu, “Babam, televizyonda haberleri izlerken Suriyeli mültecilerin yaşadığı dramdan çok etkilendi. ‘Bundan böyle Suriyelileri ücretsiz taşıyın’ dedi. Babam, bir yerde yaptırdığı Arapça ‘Suriyeli kardeşlerimiz ücret ödemesin, dua bekliyoruz’ yazılı tabelayı bize verdi. Biz de araca astık ve ücret almadan Suriyelileri aracımıza almaya başladık. Bu uygulama, en çok Suriyeli öğrencilere yaradı. Yazıyı okuyunca çok mutlu oluyorlar. Bazen duygulanıp bize sarılan oluyor, bazıları da ağlıyor” diye konuştu.
Suriyeli sığınmacılarla yaşadıkları diyalogların ardından babalarının ne kadar haklı olduğunu anladıklarını ifade eden Mollahamzaoğlu, tüm esnafın zor durumdaki Suriyelilere karşı duyarlı olmasını istedi.
Belediye başkanı
tebrik etti
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, örnek davranışından dolayı Emre Mollahamzaoğlu’nu kutlayarak, ona tablo hediye etti.
Dolmuşçunun ensar ruhuna uygun hareket ettiğini belirten Türkmen, bu nedenle maddi yardımından çok, anlayışının alkışlanması gerektiğini vurguladı.
Hilmi Türkmen, Türk halkının misafirperverliğine dikkati çekerek, bu uygulamanın yaygınlık kazanmasını diledi.
Suriyelilerin, savaş nedeniyle bir anda evsiz barksız kaldığını hatırlatan Türkmen, “Onlar çok zor durumda. Onlara yardım edenlerin malına da bereket katar bu durum. Bunlar, bir bereket vesilesidir. Biz zaten devlet, hükümet ve belediye olarak her zaman mültecilerimizin ve komşularımızın yanındayız. Bu da örnek bir davranış oldu, tebrik ediyoruz. Allah sayılarını artırsın” ifadelerini kullandı.

HABERE İLİŞKİN ORHAN PEKÇETİN’İN YAZISI