Son Dakika

Suriyeli Mehmetçik’in gururu

Suriye’deki rejimin zulmü nedeniyle Türkiye’ye gelen ve Hatay’daki barınma merkezinde Türk vatandaşı olan Bayırbucak Türkmeni, vatani görevini yapmak için İzmir’deki birliğine uğurlandı.
Suriyeli Mehmetçik’in gururu

Suriye’deki iç savaşın başlamasının ardından 6 yıl önce yaşadığı Bayırbucak Türkmen Bölgesi’nden ailesiyle Türkiye’ye gelen 21 yaşındaki Yaser Şertik, ailesiyle yaptığı başvuru üzerine yaklaşık iki ay önce Türk vatandaşlığına kabul edildi. Kimliğini almasının ardından e-devlet şifresiyle sisteme giren Şertik, askerlik çağrısı olduğunu gördü. Bunun üzerine iki gün önce askerlik şubesine giderek işlemlerini tamamlayan Şertik, İzmir Gaziemir Ulaştırma Komutanlığı’ndaki acemi birliğine teslim olmak için hazırlık yapıp yakınlarıyla vedalaştı. Yaser Şertik, Yayladağı’ndaki kampta ailesiyle birlikte hayatlarını sürdürdüklerini söyledi.

“ÇOK GURURLUYUM”

Türk vatandaşlığına kabul edilmesiyle büyük mutluluk yaşadığını anlatan Şertik, “Kimliğimi aldıktan sonra e-devlet şifresiyle sistemime girdim. 1997 doğumlu ve daha küçük olanlardan Türk vatandaşlığı alanlar askerliğe çağrılacakmış. Büyük sevinçle şubeye giderek işlemlerimi yaptırdım. Zaten vatanım olarak gördüğüm Türkiye’ye hizmet edeceğim için çok gururluyum” ifadesini kullandı. Anne ve babasının da çok mutlu olduğunu belirten Şertik, bu onuru kendisine veren Türk devletine teşekkür ettiğini dile getirdi. Oğlunun askere gitmesinin gururunu yaşayan baba Münir Şertik de haberi aldığında heyecandan uyuyamadığını anlattı. Suriye’deyken Türkiye’yi her zaman ikinci vatan olarak gördüğünü vurgulayan baba Şertik, “Oğlum, Türkiye’ye hizmet için askerlik yapacak. Bu bizi çok mutlu etti. Suriyelilerden bizim bildiğimiz ilk kez biri askere çağrıldı, başka hiç duymamıştık. Bu şeref bize nasip oldu. Üç erkek evladım daha var onlar da bu vatana feda olsun. Beni de çağırsınlar ben de giderim. Dedelerimiz Çanakkale’de şehit oldu, bizler de Türkiye için şehit olmaya hazırız” diye konuştu.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.