Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Suriyeli muhacirlerden üretime büyük katkı

Suriyeli muhacirlerden üretime büyük katkı

Suriye’den 5 yıldır süregelen iç savaş ve Esed rejiminin katliamları yüzünden Türkiye’ye sığınan Suriye’li muhacirler iş hayatına adapte olmaya başladı. Savaşta yakınlarını kaybeden ve evleri yıkılan Bilal ailesi kurdukları ayakkabı atölyesindeki üretimleriyle hayata tutunmaya çalıştığı gibi, bölge ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. Halep’te yaşadıkları evlerinin bombalanması, yakınları ve komşularının ölümünün ardından Türkiye’ye sığınan Bilal ailesi, ülkelerinde yaptıkları ayakkabıcılığı İzmir’deki Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi’nde kurdukları atölyede devam ettirmeye çalışıyor. Baba Halit Bilal, yaptığı açıklamada, kardeşi, iki oğlu ve akrabalarıyla zor şartlarda oluşturdukları atölyede parça başı ayakkabı üretimi yaptıklarını belirtti.

“Devlet bize kucak açtı”

Ülkesinde uzun yıllardır, sürdürdüğü mesleğini Türkiye’de de yapma şansını bulduğunu ifade eden Bilal, devletin kendilerine kucak açtığını ifade ederek şöyle konuştu: “Suriye’de ayakkabıcılık sektöründe çalışan bir çok kişi, sığınmak için İzmir’i tercih etti. Çünkü burada ayakkabı üretimi çok yoğun. Ayakkabıcılar Sitesi içinde Suriye’deki savaşın durumunu görebilirsiniz. Yaz aylarında Suriyeli çalışan sayısı Yunanistan’a geçişlerin yoğunlaşması nedeniyle azalmıştı. Ancak şimdi yeniden çoğalmaya başladı. Burada çalışan insanlar para biriktirip şanslarını Avrupa’da denemek istiyor. Suriye’nin durumu gittikçe kötüye gidiyor o yüzden buraya gelenlerin sayısı artıyor. Türk milleti bize çok yardımcı oluyor, devlet de bize kucağını açtı. Allah razı olsun.”

“Hayal kurmuyorum”

Babasının kurduğu atölyede çalışan 12 yaşındaki Muhammet Bilal ise Suriye’de ortaokula gittiğini ancak savaş nedeniyle eğitimine ara vermek durumunda kaldığını anlattı.Muhammet Bilal, “Sabah 9’da buraya geliyoruz, Gelen işe göre çalışmaya devam ediyoruz. Geleceğe yönelik hiç hayal kurmadım, Suriye’de hayal kurabilirdim ama savaş olunca kuracak hayalim kalmadı” diye konuştu.