Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Suriye’yi yeniden inşa etmeye hazır mıyız?

Suriye’yi yeniden inşa etmeye hazır mıyız?

Beşar Esed, The Sunday Times gazetesine verdiği demeçte PKK ile birlikte savaştıklarını (onun ifadesiyle PYD) söyledi. Diğer yandan koalisyon uçakları, Deyrizor’da DAEŞ hedefleriyle birlikte Esed askerlerini de vurdu; çünkü yan yanaydılar.

Hamaney taassubu altında olan mezhepçiler ve Türkiye düşmanları hariç herkes PKK, DAEŞ, Esed, İran ve Rusya’nın ortaklaşa katliam yaptığını biliyor. Dikkatimizi vermemiz gereken, Esed’in The Sunday Times’a şecaat arz ederken sirkatin söylediği yer. Dedi ki: “Suriye’de ılımlı muhalif yok!”

Uçakları, füzeleri, savaş gemileri, misket bombaları, merhametsiz İran çeteleri, hain PKK’lı teröristleri olan katliam ittifakı çok güçlü görünüyor ama değiller. Değiller; çünkü silahlarının yenemediği haklı ve güçlü bir Suriye halkı var karşılarında. Katilleri korkudan titreten, “ılımlı muhalifler” dediği mutedil devrimciler yani Suriye halkı, zındıka komitesinin zayıf karnı.

Babası Hafız Esed’in bombaladığı zamanda olduğu gibi halkın geri adım atmayacağını bilen ve “burada ılımlı muhalefet yok” diyerek korkusunu açığa vuran Esed, kanlı ittifakın sonunu itiraf etmiş.

Ilımlı muhalefet denilen, mutedil devrimcileri her türden nitelikli silahlarla desteklemeli ve bir milletin kendi kurtuluş savaşını kazanmasına vesile olmalıyız. Emperyalizm vahşidir, acımasızdır, kalabalıktır; ama dirayetli değildir. Kaybedeceğini anlamak bir yana savaşın uzayacağını anladığı anda çok güçlü görünen katliam ittifakı bir gecede dağılacak. İnanmış bir Suriyeli çocuğun kalbindeki dirayet, Rusya’nın bütün uçaklarından üstündür. İran’ın gönderdiği bütün askerleri yenebilir. Kulağa hamaset gibi gelen bu cümleler yarının gerçeği. Ilımlı muhalif yok diyerek kendi halkını inkâr eden Esed yenildiklerini itiraf etti. Suriye halkına destek verilmemesi yaklaşan gerçeği değiştirmez; ancak geciktirebilir. Geç kaldığımız her gün daha fazla çocuk, İran ve Esed birlikleri tarafından aç bırakılarak, kesilerek, kurşunlanarak katledilmeye devam edilecek. Esed zayıf karnının ılımlı muhalifler olduğunu itiraf ettikten sonra bile hâlâ dengeler adına bekleyenler, tarih sahnesinde çok büyük bir hesaba hazırlansınlar.

Erem Şentürk 

Etiketler