Son Dakika

Kaşıkçı soruşturması için Türkiye'ye gelen 11 Suudlu konsolosluk binasına girdi

Suudi Başkonsolosluğu’nun aracı ile elinde bir çantayla Başkonsolosun evine gelen gizemli beyaz önlüklü çocuğun Başkonsolosun oğlu olduğu ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında Suudi heyetin Ankara'ya geldiği bildirildi.

Kaşıkçı soruşturması için Türkiye'ye gelen 11 Suudlu konsolosluk binasına girdi

Evlilik işlemleri için 2 Ekim’de gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’ndan bir daha çıkmayan Suudi gazeteci ve Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı soruşturması devam ediyor. Bu kapsamda Başkonsolosluk binasının önünde yerli ve yabancı gazetecilerin bekleyişi devam ediyor.

Bu bekleyiş devam ederken akıllarda soru işareti oluşturacak bir gelişme yaşandı. Başkonsolosluk aracıyla Başkonsolosun evine gelen beyaz önlüklü bir kişinin elinde bir çanta ile içeri girdiği görüldü.

Gün içinde soru işareti ve gizem olan bu kişinin Başkonsolosun oğlu olduğu ortaya çıktı. 

YAŞANANLAR

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazan Kaşıkçı'dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gittikten sonra bir daha bir daha haber alınamamıştı.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'ndan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen, aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

Başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen 15 Suudi vatandaşının görüntüleri ortaya çıkmıştı. Aralarında Suudi Arabistan'da Adli Tıp Başkanı'nın da bulunduğu bu kişilerin daha sonra geri döndükleri belirlenmişti.

SUUDİ HEYET ANKARA'DA 

Öte yandan gelişmeler birbirini takip ederken Suudi Arabistan'dan bir heyetin, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili soruşturma kapsamında Türkiye'ye geldiği öğrenildi.

Ankara'ya ulaşan Suudi heyetle Türk yetkililer arasında hafta sonunda görüşmeler yapılması bekleniyor.

4 Araçla Başkonsolosluk binasına gelen 11 Suudi yetkilinin binaya girdiği bildirildi.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.