Son Dakika

Tanzim satış kapsamı genişliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antyalya’da katıldığı bir açılışta yaptığı konuşmada; Çiftçinin ihtiyaçlarını gidermek üzere tarım hammadde ve araç gereçleri için de tanzim satış uygulamasının başlatılacağını duyurdu.
Tanzim satış kapsamı genişliyor

Vatandaşların gıda fiyatların artışından mağdur olmamaları için hükümet tarafından devreye sokulan tanzim satış sistemine yeni ürünlerin de gireceği açıklandı. 

Gıda fiyatlarının spekülatif artışları nedeniyle son günlerde market ve pazarlarda oldukça yüksek fiyatlara satılan ürünlerin fiyatlarında, kamusal bir düzenleme yapmak maksadıyla geliştirilen, tanzim satış sisteminin vatandaş tarafından memnuniyetle karşılanmasının ardından, bu uygulama yurt çapında genişletilmeye başlandı.

TANZİM SATIŞLARI RANT SİSTEMİNİ ALT ÜST ETTİ

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, kısa zamanda tüm ülke sathına yayılması planlanan sistem, market fiyatlarının yarısına sebze ve meyve ürünlerinin satın alınmasını mümkün hale getiriyor. Özellikle dar gelirli vatandaş için oldukça önemli bir hizmet olarak kabul edilen bu sistemin, sektördeki rant durumunu da kırması bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı’nın girişimleri ile başlatılan tanzim satış sistemi ile önemli bir açıklama da Bakan Çavuşoğlu’ndan geldi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN ZİRAİ ÜRETİM VURGUSU

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, tarım ürünleri üretiminde ülkenin en önemli merkezi olan Antalya’nın Kaş ilçesinde bir açılışta yaptığı konuşmada; zirai üretimin önemine vurgu yaptı. Çiftçinin ihtiyaçlarının makul fiyatlarla karşılanmasının öncelikli hedefleri olduğunu belirten bakan; Tohum, gübre, zirai mücadele ilaçları gibi tarım sektörünün ihtiyaçlarına da tanzim satış sistemine benzer bir yapı tesis edileceğini duyurdu.

Gıda fiyatlarının düşürülmesi ve çiftçinin korunmasının hükümetin öncelikli politikaları arasında yer aldığını vurgulayan Çavuşoğlu, bundan sonraki süreçte kalıcı ve etkili çözümler için harekete geçilerek, tüm vatandaşların faydasına olacak adımların atılacağını belirtti.

Daha önce de, gıda toptancıları ile ilgili bir yasa çıkarılmış ve aracıların elde ettikleri fahiş karların vatandaşın sırtına yüklenmemesi için çalışma başlatılmıştı.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.