Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Tarihte ne olmuşsa Van Gölü’nde gizli’

‘Tarihte ne olmuşsa Van Gölü’nde gizli’

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde, Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ), Adilcevaz Kaymakamlığı, Belediye, Van YYÜ ile Adilcevaz Kültür Sanat ve Turizm Derneğinin katkılarıyla düzenlenen “Tarih Arkeoloji Jeoloji ve Turizm Çalıştayı”nda yaptığı konuşmada, Van Gölü’ne en fazla dalış yapanlardan biri olduğunu, her dalışta gölün altında birçok farklı yapı gördüğünü kaydetti. 

“TARİHTE NE OLMUŞSA VAN GÖLÜ’NDE GİZLİ”

Gölün altında tespit ettikleri Urartu Kalesi, balık heykelleri, yürüyüş yolları ve evleri henüz açıklamadıklarını bildiren Akkuş, şöyle devam etti: 

“Aslında Van Gölü’nün altı adete bir tarihi müze şeklinde. Van Gölü başlı başına orijinal bir ekosistem. Dünyadaki bulabileceğimiz en eşsiz ekosistemlerden biri. Çünkü kapalı bir göl. Tarihte ne olmuşsa Van Gölü’nde gizli. Göllerin şöyle bir özelliği vardır. Göller bulundukları bölgenin adeta geçmişini kaydederler. Van Gölü bölgenin en eski şahidesi. 600 bin yıldan fazladır burada. Nemrut volkanın patlamasıyla şimdiki sıvı oluşuyor. Bu 600 bin yıllık sürede Van Gölü sürekli değişim gösteriyor. Kimi zaman yükselmiş kimi zaman da alçalıyor. Van Gölü’nün bir uçtan bir ucunu görmeniz mümkün değil. İnanılmaz çok büyük bir doğal bir kaynak ve devasa bir ekosistem.” 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş


“3 RUS BATIĞI, KALE KALINTILARI, YÜRÜYÜŞ YOLLARI, EV KALINTILARI, OCAKLAR…”

Van Gölü’nün balıkçılık alanında çok büyük katkı sunduğunu, göl etrafından 14 bin insanın geçimini balıkçılıktan sağladığını ancak böylesi bir kaynaktan sadece balıkçılık anlamında faydalanmanın büyük bir kayıp olduğunu vurgulayan Akkuş, şunları söyledi:

“Çünkü Van Gölü’nün altında inanılmaz güzellikler yatıyor. Bunları tanıtır ve altyapıyı oluşturabilirsek her yıl bu bölgeye binlerce insanın geldiğini göreceğiz. Van Gölü Su Altı Araştırmaları Başkanıyım. Geçen yıl sadece 650 kişiye yakın bir grup dalışa gelmek istediler. Fakat bölgede altyapımız yok. Bunların malzemelerini karşılama, konakla, rehber dalgıç konusunda yetersiz. Dolayısıyla bu bizim için bir kayıp. Su altı turizmini neden geliştiremiyoruz? Van Gölü’nün altında en büyük mikrobiyalit alanları, 3 Rus batığı, kale kalıntıları, yürüyüş yolları, ev kalıntıları, ocaklar, balık heykelleri ve birçok şey görüyorsunuz.”