Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Taşkent’te başörtülü kadınlar fişleniyor

Taşkent’te başörtülü kadınlar fişleniyor

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te mahalle yönetimleri başörtülü kadınların listesini oluşturarak kamusal alanda bu şekilde giyinmenin yasak olduğu konusunda uyardığı ve onlardan imza aldığı bildirildi.
Ozdolik Radyosu’nun haberine göre, Taşkent şehri Mirzo Ulugbek ilçesinde belge imzalayan Müslüman kadınlar listeye “Elbise kültürüne uymayan kişiler” olarak yazıldı. Bu işlemi yapan mahalle yetkilileri bu konuda talimatın devlet yöneticilerinin talebi olduğunu bildirdi. Halk ise fişlendikleri gerekçesiyle uygulamaya karşı çıktı.
Taşkent’in Şayhantaur ilçesinden radyoya şikayet mektubu gönderen bir kişi olayla ilgili şunları yazdı: “Dün akrabamız olan Müslüman kadınları mahalle yönetimi idaresine davet edildiler. Mahallemizde medeni ve maarif işlerinden sorumlu bir kadın (kendisi örtünmenin açık düşmanıdır) Müslüman kadınları örtünmenin sonuçları konusunda uyardıktan sonra onlara bir belge imzalattı. Orada yine ‘örtünmeyin, çağdaş yaşayın, başörtüsü ile gezdiğinizde başınıza sorun açarsınız’ gibi rejimin eski propagandaları gündeme getirildi.”
Bu kişi mahalle yönetimi idaresine yaşlı annesi ile beraber gittiğini, ama annesinin yetkililerin sözleri ve uyarılarını kabul etmediğini de bildirdi.
Özbekistan’da 1998 yılında kabul edilen “Vicdan Özgürlüğü ve Dini Kuruluşlar” yasasının 14. Maddesinde “Dini kuruluşlarda çalışanlar hariç Özbekistan Cumhuriyeti vatandaşlarının kamuya açık yerlerde ibadet kıyafetleri ile gezmelerine izin verilmeyecektir” deniliyor.
Zeyneb adlı bir memur başörtülü kadınlara uyarı işlemlerini yapıldığını doğruladı.