Son Dakika

TBMM Başkanı Şentop'tan İzlanda Parlamentosu Başkanına mektup

TBMM Başkanı Şentop, Milli futbolcularımıza Keflavik Havalimanında yapılan çirkin muameleye İzlanda Parlamentosu Başkanı Sigfusson'a yazdığı mektupta, "Dostane ilişkilerin yaralanmaması adına gereğini yapacağınızı ümid ederim." ifadeleriyle dile getirdi.
TBMM Başkanı Şentop'tan İzlanda Parlamentosu Başkanına mektup AA

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İzlanda Parlamentosu Başkanı Steingrimur J. Sigfusson’a, Keflavik Havalimanı'nda A Milli Futbol Takımı futbolcularımıza yapılan saygısızlıkla ilgili mektup yazdı.

"Derin üzüntü duyduk"

Mustafa Şentop, mektupta şunları kaydetti:

"Avrupa Şampiyonası Elemeleri çerçevesinde yapılacak olan İzlanda-Türkiye maçı için ülkenize gelen Türkiye Milli Futbol Takımı'mızın havaalanında gereğinden uzun bekletilmesinden ve bir futbolcumuza terbiye sınırlarını aşan saygısızlıkta bulunulmasından derin bir üzüntü duyduk.

"Bizim ülkemize kurban olsunlar"

Fransa maçıyla verdiğimiz gözdağının ardından İzlanda'da yaşanan iğrenç ve talihsiz olaylara soğukkanlılıkla karşılık veren Emre Belözoğlu, "Ben bir şey söylemek istemiyorum. Bizim ülkemize kurban olsunlar. Gereğini açıklarlar. Ne yazık ki evet, indiğimizden itibaren içeride gereksiz fazla arama yapıldı." şeklinde açıklamada bulundu.

"Gereğini yapacağınızı ümit ederim"

İki ülke arasındaki dostane ilişkilere ve her zaman var olan karşılıklı saygıya onulmaz bir yara açan bu durumu kabul edilemez bulduğumuzu belirtmek isterim. Türk halkı ve şahsım adına böylesi müessif bir olayın yaşanmasından dolayı derin üzüntülerimi iletir, dostane ilişkilerin yaralanmaması adına gereğini yapacağınızı ümit ederim."

Özdemir ve Güneş'e de destek mektubu

Şentop ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ve A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş'e de birer mektup yazdı.

Millilerimize saygısız davranışlar

Fransa'yı tarih yazarak Konya'yı mehterle coşturan A Milli Futbol Takımımız, İzlanda'nın Kefavlik Havalimanı'nda güvenlik güçleri tarafından 3 saat bekletilmişti. Talihsiz bekleyişin ardından ise kendisini muhabir olarak tanıtan densiz, Belözoğlu'na tuvalet fırçası uzatarak moral bozmaya çalışmıştı.

Meclis Başkanı Şentop, Özdemir'e mektubunda, "İzlanda'ya giden Türkiye Milli Futbol Takımımızın havaalanında gereğinden uzun bekletilmesinden ve bir futbolcumuza terbiye sınırlarını aşan saygısızlıkta bulunulmasından derin bir üzüntü duyduk. Böylesi müessif bir olayın yaşanmasından dolayı size ve sizin şahsınızda Türk Milli Takımı'mıza geçmiş olsun dileklerimi iletir, yarın oynanacak maçta başarılar dilerim." ifadelerini kullandı.

"Yaptıkları saygısızlık, terbiyesizlik"

Öte yandan güvenlik kontrolü altında yapılan 3 saatlik arama ve iyi niyet beslemeyen muamelelere bir tepki de Burak Yılmaz'dan geldi.

Yılmaz, takımımıza havaalanında güvenlik güçleri tarafından yapılan psikolojik baskıyı şu ifadelerle değerlendirdi:

"Yaptıkları saygısızlık, terbiyesizlik. Üç saattir orada bekliyoruz. Herkesin çantasını aldılar, herkesin kremlerini aldılar, çantasını alıyorlar. Tekrar tekrar geçiyorlar, biz 6,5 saat uçtuk, 3 saattir de bekliyoruz. Hatta bazı arkadaşlarımız hala gelemedi. Çıkabilen geliyor işte."

Şentop, Şenol Güneş'e mektubunda da üzüntülerini ileterek, "İçtenlikle ifade etmek isterim ki halkımızın ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin size ve futbolcularınıza güveni tam ve desteği daimidir. Böylesi müessif bir olayın yaşanmasından dolayı size ve sizin şahsınızda ekip arkadaşlarınıza geçmiş olsun dileklerimi iletir yarın oynanacak maçta başarılar dilerim." ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.