Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Tek kelime Türkçe bilmeden geldi birincilikle mezun oldu

Tek kelime Türkçe bilmeden geldi birincilikle mezun oldu

Türkiye’ye geldiğinde Türkçe tek kelime bile bilmeyen ve aslen Kırım Türkü olanUkrayna vatandaşı Diana Raupova, İzmir Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünü 3 yılda ve 4 üzerinden 4 puanla birincilikle tamamladı.

İzmir Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Raupova 2011’de Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Toplulukları Sınavı’nda başarılı olarak Türkiye’ye geldi.

Bursa’da bir yıl Türkçe eğitimi alan Raupova, üniversite tercihlerinde ilk sıraya İzmir Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünü yazdı.

Yüzde 100 bursla bölümüne yerleştirilmesinin ardından hazırlık sınıfında bir dönemde lisans eğitimi almaya yeterli olacak seviyeye gelen Raupova, derslerinde büyük başarı göstererek, bölümünden 3 yılda 4 üzerinden 4 puanla mezun oldu.

Ukrayna dilinin yanı sıra Rusça, Sırpça, İngilizce ve Türkçe bilen, İzmir Üniversitesinde de temel düzeyde İspanyolca ve Almanca eğitim alan Raupova, bundan sonraki hayatına Amerika’da devam etmeyi planladığını söyledi.

Raupova şeref kütüğüne yıldız çaktı.

Etiketler