Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Tekalif-i Milliye emirleri nedir? Tekalif-i Milliye ne demek?

Tekalif-i Milliye emirleri nedir? Tekalif-i Milliye ne demek?

Küresel bir salgın haline alan ve on binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan corona virüse karşı mücadele kapsamında yeni tedbirler alınıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan son tedbirleri bugün açıkladı. Erdoğan corona virüsü yardım kampanyasına da değindi. CHP’nin eleştirilerine tepki gösteren Erdoğan Mustafa Kemal döneminde ilan edilen Tekalif-i Milliye’yi hatırlattı. Vatandaşlar ise bu terimin ne olduğunu araştırıyor. Peki, Tekalif-i Milliye emirleri nedir? Tekalif-i Milliye ne demek? Ayrıntılar haberimizin devamında…

“Kampanyaya 304 bin kişi ve kuruluş, 1 milyar 61 milyon liralık yardım yaptı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar milletle nice badireleri atlattıklarını dile getirerek, “Aldığımız tedbirlerden etkilenen kesimlere destek olmak için başlattığımız yardım kampanyamıza gösterdiği sahiplenmeyle adeta yeni bir destan yazmıştır. Kampanyanın 3. gününde SMS hariç, yaklaşık 304 bin kişi ve kuruluşumuz 1 milyar 61 milyon liralık yardım yaparak, kardeşliğimizin gücünü göstermiştir.” diye konuştu.

Kampanyaya katılan vatandaşlara ve kurumlara şükranlarını sunan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Her ne kadar CHP Genel Başkanı başta olmak üzere kimi kesimler bu kampanyayı itibarsızlaştırmaya çalışmışsa da görüldüğü gibi milletimiz bu fitne odaklarına kulak vermemiştir. Halbuki bizim tarihimizde çok sayıda bu tür ve hatta daha ötesi dayanışma örnekleri vardır. Mesela Kurtuluş Savaşı başlarken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Tekalif-i Milliye denilen 10 maddelik bir emir yayımlamıştır. Bu emirle milletimizin elinde bulunan silahtan cephaneye giysiden yiyecek içeceğe, makineden binek hayvanlarına kadar savaşta ihtiyaç duyulan hemen her malzemenin belirli bir oranı talep edilmiştir. Milletimiz bu dayanışma çağrısına mecburiyetin ötesinde bir gönüllülükle iştirak ederek, kendisinin ve evlatlarının geleceği için varını yoğunu devletine vermekten çekinmemiştir. Kendi tarihlerini bilmeyenler, bugün devletimizin yürüttüğü yardım kampanyasını dahi sabote etmeye çalışarak milletten ne kadar uzak olduklarını bir kez daha göstermişlerdir.”

Tekalif-i Milliye emirleri nedir? Tekalif-i Milliye ne demek?

Büyük Millet Meclisi 5 Ağustos 1921’de çıkardığı bir kanunla yetkilerini ve Başkomutanlığı üç ay süreyle Mustafa Kemal Paşa’ya devretti (Başkomutanlık yetkileri Büyük Taarruz’a dek birkaç kez yenilenecektir).

Mustafa Kemal Paşa, kendisine meclis tarafından verilen bu başkomutanlık yetkisi sayesinde, çabuk karar verebilme ve bu kararları hızlıca uygulayabilme imkânına kavuştu.

Bu imkân sayesinde Mustafa Kemal Paşa, orduyu kuvvetlendirebilmek için derhal bir takım tedbirler almaya yöneldi.

Bu tedbirlerden ilki ve en önemlisi, 7 – 8 Ağustos 1921’de, “Tekâlif-i Milliye” yani günümüz Türkçesiyle “Milli Vergi” ya da “Ulusal Yükümlülükler” adındaki emirleri yayımlamasıydı.

Bu emirler sayesinde ordunun taşıt, araç ve gereç bakımından gücünün arttırılması, yiyecek ve giyeceğinin temin edilmesi sağlandı.

Ayrıca yine bu emirler sayesinde halk, maddi ve manevi bütün kaynaklarıyla Kurtuluş Savaşı’na katılmaya çağrıldı. Ve böylece Türk ordusunun ihtiyaçları karşılandı.

Bu emirler gereğince;

1.) Her ilçede bir Tekâlif-i Milliye yani Milli Vergi Komisyonu kurulacak,

2.) Her evden bir çift çorap ve bir çift çarık istenecek,

3.) Tüccarın elinde bulunan stoklardan yüzde kırkına bedeli savaş sonunda ödenmek üzere el konulacak,

4.) Herkes hububat, hayvan ve yem stoklarının yüzde kırkını, bedeli yine savaştan sonra ödenmek üzere orduya verecek,

5.) Memleketteki demircilerin, dökümcülerin, marangozların, sanayi imalathanelerinin listesi çıkarılarak sahiplerinin ismi belirlenecek ve

6.) Halkın elinde bulunan savaşa elverişli bütün silah ve cephane, 3 gün içinde ordu ambarına teslim edilecekti.

Tekâlif-i Milliye Emirleri, zaten 10 yıldır sürekli bir savaş durumunda olan Türk milletinin, varlığını devam ettirebilmek için artık en son imkânlarını seferber etmesi anlamına geliyordu.

Bu emirler sayesinde bütün ülke, gelecekteki zafer için olağanüstü bir seferberliğe davet edilmiş ve millet ile ordu el ele vererek topyekûn bir savaşa başlamıştı.