Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Terör örgütünün açtığı hendeklere gömüleceğinden şüpheniz olmasın’

'Terör örgütünün açtığı hendeklere gömüleceğinden şüpheniz olmasın'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Sanayi ve Ticaret Odası Ekonomiye Değer Katanlar 2015 Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, ödüllere layık görülen firma, iş adamı ve yöneticileri tebrik ederek, bu ödüllerin her birinin gerisinde çok büyük emek, alın teri, değer bulunduğunu belirterek, bu ödülleri kazanan iş adamlarının her birine şükranlarını sundu. 

Bursa’dan tüm dünyaya, “Bugün Suriye’deki soruna müdahil olan kaç tane ülkenin, gerçekten Suriye halkının huzurunu sağlamak, geleceğini güvence altına almak gibi bir derdi var?” sorusunu sorduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“400 bin Suriyeli 5 yıl içinde öldürüldü. Bunlar bir devlet terörüyle bu insanları öldürdüler, öldürüyorlar. Aynı şey şu anda bakıyorsunuz yine Rusya tarafından yapılan bombardımanlarda… Son günlerde şu söyleniyor, ‘Bize Türkmenlerden bahsedilmedi’ deniliyor. Doğru konuşmuyorlar, şahitler hepsi aramızda. Heyetler arası toplantıda Sayın Putin’e ‘Orada DEAŞ yok, Bayırbucak Türkmenleri var’ diye bizzat ifade etmişimdir, bizzat ve heyetler arası toplantıda olmuştur. Şu anda orada Türkmenler öldürülüyor. Oradaki Türkmen kardeşlerimiz Suriye topraklarını terk etmiyorlar. Bizim sınırımıza kadar geldiler, ‘Şehit olursak, kendi topraklarımızda şehit olacağız’ dediler ve oralarda yaşıyorlar. Bunların hepsini anlattım ama tabii maalesef dürüst olmayan bu tür yalanları her zaman söyler, söylemeye devam eder. Bunları Sayın Obama’ya da anlattım, o da biliyor. 

Ülkede DEAŞ diye bir örgüt kurulup ortalığa salınmış, tüm niyetler, tüm çıkarlar bu örtünün altına gizleniyor ve insafsız, ahlaksız, vicdansız bir savaş yürütülüyor. Geçtiğimiz 5 yıla yakın sürede Suriye’de 400 bin insan öldü. Acaba bunlardan kaç tanesi DEAŞ militanı? Irak ve Suriye ordusundan ele geçirdiği silahlarla savaşan DEAŞ terör örgütünün yabancı savaşçı sayısı 10 bin, hadi daha da artıralım 20 bin kişiden fazla değildir. Bu örgüte karşı operasyon yürüten, dünyanın en modern silah sistemlerine sahip ülkelerin asker sayıları 4 milyonu buluyor. Ülkenin yüzde 85-90’ınında hakimiyeti bulunmayan Esed rejimine ilişmeyenler, bu 10-20 bin kişiyle mücadele için 400 bin insanın ölümüne göz yumarak, insanlık tarihinin en ağır suçlarından birini işliyorlar. Tarih, tıpkı geçmişteki zalimleri ve onları destekleyenleri nasıl kaydetmişse, bugün doğrudan ve dolaylı olarak Esed’i destekleyerek, bunca insanın katline göz yumanları da aynı şekilde kaydedecektir.”

“Türkiye ihanet odaklarıyla büyük bir mücadele içinde”

Erdoğan, Türkiye’nin ihanet odaklarına karşı büyük bir mücadele içinde olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, sadece sınırları dışındaki güçlerle değil, aynı zamanda kendi içindeki ihanet odaklarıyla da büyük bir mücadelenin içerisindedir. Bölücü terör örgütü, milletimizin yıllardır arzuladığı huzur iklimini zehirleyen, bölgedeki insanlara hayatı zindan eden eylemleriyle kendisine verilen görevi yerine getiriyor.

Siyasetin dili ve imkanlarıyla hareket etmesi gerekenleri de safına alan terör örgütünün açtığı hendeklere gömüleceğinden hiç şüpheniz olmasın. Şu anda silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz, gönüllü köy korucularımız el ele hep birlikte güneydoğuda, doğuda, o açılan hendeklerin olduğu bütün ilçelerde, mahallelere, köylere varıncaya kadar bu mücadele sürüyor.”

Etiketler