Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Terör saldırıları tarihi dokuya zarar veriyor

Terör saldırıları tarihi dokuya zarar veriyor

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilen Diyarbakır Surları’nın bulunduğu Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarının saldırıları tarihi dokuyu yok ediyor. 

Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyarbakır Surları’nın tarihi öneminin dünya kamuoyunca bilindiğini belirtti.

Terör saldırının bölge turizmine yansımaları konusunda da iki tarihi alanın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasıyla Diyarbakır’a uluslararası bir dikkatin çekildiğini söyleyen Şahin, kentte bir değer olduğunun dünya kamuoyunca öğrenildiğini ifade etti.

Şahin, “Ancak kararın ardından hemen sonra zarar görmesi, ‘Girdi, girer girmez de zarar görmeye başladı’ şeklinde intibaya neden olacaktır. Terör olayları, bölgenin geleceğe yönelik turist potansiyelinin kaybedilmesine neden olabilir” değerlendirmesinde bulundu.  

Etiketler