Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Terörist hesaplar manipülasyona başladı!

Algı operasyonlarına dikkat! BAAS rejiminin sivillere yönelik saldırılarını montajlayıp TSK'nın görüntüsü olarak paylaşıyorlar.

Terörist hesaplar manipülasyona başladı!

Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacı taşıyan Barış Pınarı Harekatı’nda düğmeye basılmasıyla, terör örgütüne yakın hesapların sosyal medyada manipülasyon ve dezenformasyon girişimi başladı.

Tarihteki katliamlardan fotoğrafları kullanan terör sevici sosyal medya hesapları, söz konusu karelerin Barış Pınarı Harekatı’nda gerçekleştiğini öne sürdü.

Terör örgütü yanlılarının sosyal medya üzerinden belirli etiketler oluşturarak destekçi toplamaya çalıştığı da görüldü.

Örgüt destekçilerinin BAAS rejiminin saldırıları sonrası savaş ve katliam fotoğraflarını sosyal medyada manipülasyon ile dezenformasyon amacıyla TSK saldırısı gibi gösterdikleri ortaya çıkmıştı.

 

Yalan: Terör örgütüne yakın hesaplar bir annenin çocuklarına sarıldığı kareyi değiştirerek Barış Pınarı Harekatı’nda olmuş gibi gösterdi. (SOLDA)

Gerçek: Fotoğrafın gerçekte 2014 yılında Suriye’nin Halep kentinde çekildiği görülüyor.

Bir başka görselde de Suriye’nin İdlib kentine temmuz ayında yapılan hava saldırılarından etkilenen çocukların bir sağlık merkezinde kaydedilen fotoğrafı, terör örgütüne yakın hesaplarca “Türk ordusunun saldırısı sonucu son görüntüler” ifadeleriyle çarpıtılmaya çalışıldı.

Bir başka resimde ise İdlib’te Rusların hava saldırısı sonucu yüzü kanlar içinde kalmış bir çocuğun yansıdığı Ağustos 2016 tarihli bir fotoğraf karesi, uluslararası camiaya Barış Pınarı Harekatı sırasında çekilmiş gibi gösterilerek İngilizce altyazıyla paylaşıldı.

Suriyeli bir adamın bir çocuğun cesedini taşıdığı Halep’te Mayıs 2014’te çekilmiş bir fotoğraf karesi, sosyal medya hesapları tarafından dezenformasyon amacıyla Türkiye’nin harekatı sırasında görüntülenmiş gibi gösterilmeye çalışıldı.

Öte yandan, Milli Savunma Bakanlığı, “Barış Pınarı Harekâtı’nın planlama ve icrasında sadece PKK/PYD-YPG ve DEAŞ’lı teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınıyor.” açıklamasında bulundu.

BARIŞ PINARI HAREKATI PAYLAŞIMLARINA İNCELEME

Emniyet Genel Müdürlüğünden Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin sosyal medyada kara propaganda yaparak, halkı kin ve nefrete tahrik eden 78 kişiyle ilgili yasal işlem başlatıldığı bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bazı sosyal medya platformları ve muhtelif internet siteleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, Barış Pınarı Harekatı üzerinden halkı kin ve nefrete tahrik eden paylaşımlar yapıldığı tespit edildi. Açıklamada, Barış Pınarı Harekatı üzerinden Türkiye aleyhinde kara propaganda yaparak, halkı kin ve nefrete tahrik eden, güvenlik güçlerinin itibarını zedelemek maksadıyla kaynaksız ve yalan paylaşımlarda bulunan, terör örgütü propagandası yaptığı görülen 78 kişi ile ilgili gerekli yasal işlemlerin başlatıldığı belirtilerek, “Türk Polis Teşkilatı olarak suç ve suçlularla mücadelemizi her alanda sürdürdüğümüz gibi sanal ortamda da sürdürmeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.