Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Teröristlere 3 bin 500 metrede ağır darbe

Teröristlere 3 bin 500 metrede ağır darbe

Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütünün “kurtarılmış bölge” ilan etmeyi düşündüğü Buzul Dağı, İkiyaka Dağları ve Doski Vadisi’ni, 27 Eylül’de başlattığı ve Şehit Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan’ın adı verilen operasyonla, adeta “PKK’ya mezar” yaptı.

Yaklaşık iki yıldır sürdürülen yoğun hazırlıkla, bölgede dağları jeneratör ve hiltilerle delerek doçka uçaksavarlarını yerleştiren örgüt mensupları, birçok bölgede de sığınak ve mevziler yaptı. PKK’nın amacı ise bu bölgeyi “kurtarılmış bölge” yaparak, hakimiyetini en azından bu bölgede ilan etmekti.

Bölücü terör örgütünün elebaşılarından Murat Karayılan, 18 Ekim 2015 tarihindeki telsiz konuşmasında, “Yüksekova bölgesindeki çatışmaların sadece bölgeyi değil, Türkiye’nin tamamını ilgilendirdiği ve “yaşanan çatışmaların özgürlük mücadelesi olduğunu” söylemişti.

Karayılan’ın konuşmalarına, “Devam eden operasyonların sıradan bir faaliyet olmadığı, Zagros sahada güvenlik güçlerinin başarılı olması durumunda operasyonların genişleyeceği, örgüt mensuplarının kayıpları göze alması gerektiği” şeklinde ifadeler yansımıştı.

Bölgenin kontrol altına alınması üst bölgesi ve karakolların emniyeti için büyük önem taşıyor

Dağlıca köyüne yerel halk tarafından verilen ismi Oramar’dır. Bölgedeki Doski Vadisi, Buzul Dağı ve İkiyaka Dağları’nı birbirinden ayıran ve ulaşıma müsait tek istikamet de burasıdır.

Dağlıca Hudut Taburu, Keri Tepe Hudut Karakolu ve Pey Tepe Hudut Karakoluna en hakim bölge de Oramar Tepe’dir. Bu nedenle bu bölgenin kontrol altına alınması üst bölgesi ve karakolların emniyeti için büyük önem taşıyor.

Operasyonlarda dağlar ve vadiler didik didik arandı, teröristlerin “çıkılamaz” dedikleri bölgelere adım atıldı, teröristlerin kullandıkları mevziler, sığınaklar ve mağaralar birer birer kullanılamaz hale getirildi.
 
 Uçaksavarlar, ağır silahlar…

Teröristlerin yollarda tuzakladıkları çok sayıda el yapımı patlayıcı ve bunların yapımında kullanılan çok miktarda malzeme, değişik türde patlayıcılar ile PKK’lıların helikopterlere ateş ettikleri 5 doçka uçaksavar silahı ve toplamda 39 ağır silah ve bu silahlara ait on binlerce mühimmat ele geçirildi.

Yer yer ağır çatışmaların yaşandığı operasyonlarda, canlarını hiçe sayarak çatışmaya giren 6 kahraman Mehmetçik ise şehitlik mertebesine yükseldi.

Panik telsiz konuşmalarına yansıdı

Mehmetçiğin yaptığı operasyonlar neticesinde PKK’lıların yaşadıkları bozgun ve panik telsiz konuşmalarına da yansıdı. Girilemez dedikleri, iki yıldır hazırlık yaptıkları, her tarafı yalçın kayalıklarla çevrili bölgede karların yağmasından sonra kış dönemini sığınaklarda geçirmeyi planlayan örgüt mensupları neye uğradığını şaşırdı.

Telsiz konuşmalarına, “Dağlıca bölgesindeki kritik noktaların tamamen güvenlik güçlerinin elinde olduğu, bölgedeki dağınık terörist grupların büyük zorluklar yaşadığı, bir kısım teröristlerin mağaralarda saklanmaya çalıştıkları, bir kısmının yapılan hava operasyonları neticesinde mağaralarda sıkıştıkları ve oksijen yetersizliği çektikleri, yardım gelmez ise 40’a yakın teröristin mağarada havasızlıktan öleceği” gibi ifadeler yansıdı.

Bölge halkı memnuniyetini askerle paylaşıyor

Dağlıca ile civar köy ve mezralarda yaşayan vatandaşların rahat bir nefes aldığı gözlenirken, operasyonlardan duydukları memnuniyeti de bölgeyi ziyaret eden askerlerle paylaşıyorlar.

Orada yaşayanların ruh halini ancak o bölge şartlarında yaşamış olanlarla, bölgede görev alan kahraman güvenlik kuvvetleri biliyor. Bölge insanının üzerindeki baskı ve şiddet kalktığında sergilediği vatan ve bayrak sevgisini bilen Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede gerçekleştirdikleri operasyonlarda, kılı kırk yararak sivil halka hiçbir zarar vermemeye aşırı özen gösteriyor ve bölge halkının takdirini kazanıyor.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!