Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Teröristleri ihbar ettiler 525 bin lirayı paylaştılar

Teröristleri ihbar ettiler 525 bin lirayı paylaştılar

Türkiye’nin, terörle etkin mücadele kapsamında kurduğu Alo 140 Terör İhbar Hattı’na bugüne kadar 50 bin ihbar yağdı, en son 3 ihbar doğru çıkınca, operasyon düzenlenmesine yardımcı olan bilgiler mükâfatlandırıldı.
İçişleri Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe giren “Terörle Mücadele Kanunu Kapsamına Giren Suçların Faillerinin Yakalanmasına Yardımcı Olanlara Verilecek Ödül Hakkında Yönetmelik” kapsamında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Acil Yardım Çağrı Hizmeti Numaraları’na “Alo 140 Terör İhbar Hattı” eklenmiş ve Bakanlık, suç faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara veya yerlerini ya da kimliklerini bildirenlere para ödülü verileceğini açıklamıştı.
Ödülün miktarı, sağlanacak bilgi, aydınlatılacak suç veya ihbar edilecek fail dikkate alınarak komisyon tarafından belirlenip ilan edilecek miktarın ise 200 bin liraya kadar olacağı duyurulmuştu. Miktar failin terör örgütündeki konumuna göre, komisyonun önerisi ve İçişleri Bakanı’nın onayıyla 20 katına kadar artırılıyor.

PEŞ PEŞE OPERASYONLAR DÜZENLENDİ

Bu amaçla Alo 140 Terör İhbar Hattı’nı arayarak devlete terörle etkin mücadele yardımcı olan 3 vatandaşın verdiği bilgiler doğrulandıktan sonra peş peşe operasyonlar yapıldı. Alo 140 terör ihbar hattını arayanlar ya da “terör arananlar” internet sitesinden yapılan ihbarlar sonucunda 11 terörist öldürüldü, 9 terörist de kıskıvrak yakalandı. Yapılan baskınlarda 5 kalaşnikof tüfek, 12 şarjör, 350 mermi, 5 el bombası, 5 kilogram plastik patlayıcı, 160 kilogram bomba yapımında kullanılan amonyum nitrat ele geçirildi.

KOMİSYON TOPLANDI

İhbar sonucu yapılan başarılı operasyonlar üzerine Ödül Komisyonu toplandı. Teröristlerin etkisiz hale getirilmesine verdikleri bilgiyle destek olan ve kimlikleri gizli tutulan 3 kişiye tam 525 bin lira ödülleri takdim edildi.

BELEDİYE TRAKTÖRÜNDE CEPHANELİK

Alınan bilgiye göre; son olarak ise 4 Ocak’ta Mardin’in Dargeçit ilçesinde ihbar üzerine düzenlenen son operasyonda belediyeye ait durdurulan traktörün kasasından cephanelik çıktı. Roketatarlar, makineli tüfekler, keskin nişancı tüfeklerine güvenlik güçlerince el konuldu. Sonuç veren operasyonun ardından ihbarı yapan kişinin ödüllendirilmesi bekleniyor.
Ödülü belirlemek içinse komisyon kısa süre içinde toplanacak. Kimlikleri gizli tutulan vatandaşlar, para ödülünün yanı sıra istedikleri takdirde koruma altına da alınabiliyor.
Terör hattına bugüne kadar yaklaşık 50 bin ihbarda bulunulduğu öğrenildi. Emniyetin devreye soktuğu internet sitesinde yer alan teröristler renklerle listelere ayrıldı. Terör örgütünün yönetici kadrosuyla ilgili ihbarlar en yüksek düzeyde ödüllendiriliyor. Kırmızı listede bulunanlarla ilgili ihbarlarda ödül miktarı tam 4 milyon liraya çıkıyor. 

Etiketler