Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Terörün yıktığı Yüksekova gelecekten umutlu

Terörün yıktığı Yüksekova gelecekten umutlu

İlçede huzur ve güvenliğin tesis edilmesi amacıyla 13 Mart’ta sokağa çıkma yasağıyla başlatılan ve 20 Nisan’da tamamlanan “Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu”nun ardından evlerine dönen vatandaşlar, terör örgütünün yarattığı tahribat karşısında zor günler yaşıyor.

Sokağa çıkma yasağı döneminde yaşadıkları göç nedeniyle zorlu bir dönemi geride bırakan Yüksekovalılar, içinde bulundukları sıkıntılı süreçten, devletin desteğiyle kısa sürede çıkacaklarına inanıyor.

“Devletimizin bize yardım edeceğini biliyorum”

İlçe sakinlerinden Bünyamin Evren, AA muhabirine, saldırılar nedeniyle ağır hasar gören iki katlı evi için yıkım kararı verildiğini anlattı.

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle Van’a göç ettiklerini dile getiren Evren, “Bu, müstakil evimizdi. Buradan başka bir evimiz, sığınacak yerimiz, kirada oturacak durumumuz da yok. Şu anda çatıyı söküyoruz. Belki bu tahtaları, sacları satar, geçici bir süre geçimimizi sağlarız. Devletimizin bize yardım edeceğini biliyorum.” diye konuştu.

Vatandaşlardan Raif Düşünmez ise Cumhuriyet Mahallesi’nde 10 kardeşiyle yaşadığı binanın yıkılacağını belirtti.

Yıkım kararı nedeniyle binayı boşaltmaya başladıklarını anlatan Düşünmez, “Gelen mala gelsin, cana bir şey olmasın. Bizim başımıza gelen inşallah başkalarının başına gelmez. Dileğimiz ve son arzumuz budur. Huzurumuzun olmasını istiyoruz.” dedi.

“İlçemizde huzur hakim olacak”

Güngör Mahallesi’ndeki evinin kullanılamaz duruma geldiğini kaydeden İbrahim Güven de 13 kişilik ailesiyle Van’a sığındıklarını kaydederek, “Çoluk çocuk perişan durumdayız. Bir arabam vardı. Onu da Şemdinli karayolunda yaktılar. Bize hiçbir şey bırakmadılar. Allah devletten razı olsun. Ondan yardım bekliyoruz. Bu sıkıntılı süreçten kurtulmayı ümit ediyoruz. İnşallah bu sorunlar bitecek. İlçemizde huzur hakim olacak.” ifadelerini kullandı.

Etiketler