Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

TİKA’dan Karadağlı çiftçilere sera desteği

TİKA’dan Karadağlı çiftçilere sera desteği

Karadağ’ın kuzey bölgesinde yer alan Plav ve Gusinye şehirlerinde dış göçün önüne geçmek, bölge tarımının geliştirilmesine katkı sağlamak ve özellikle gençlerin gelir düzeyini artırmak amacıyla başlatılan proje çerçevesinde, Plav Meslek Lisesi Tarım Bölümü mezunu başarılı 25 genç tarımcıya tüm ekipmanları ile beraber kurulan seralar düzenlenen törenle teslim edildi.
Plav Meslek Lisesi’nde düzenlenen sera dağıtım töreninde konuşan TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Mustafa Yazıcı, TİKA olarak Karadağ’da tarımda istihdamı artırıcı ve dış göçü önleyici projeleri önemsediklerini belirtti. Proje kapsamında, seraların dağıtımının yapıldığı gençlerin seçimine büyük özen gösterdiklerini söyleyen TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Yazıcı, üretim ve bakım süreçlerinin takibinin uzmanlarca yapılacağı projenin sürdürülebilir olması nedeniyle ayrıca önemli olduğunu kaydetti.
Proje içerisindeki gençlerin kooperatifleşme süreçlerinin Ocak ayı içerisinde tamamlanacağını ve iki sene zarfında kooperatife üye yetiştirici sayısının en az iki katına çıkartılmasını hedeflediklerini ifade eden TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Yazıcı, seralardan birinin de Plav Meslek Lisesi’ne tahsis edildiğini, tarım bölümü öğrencilerinin uygulamalı eğitim göreceği bu seralarda yeni ürünlerin denenerek bölgedeki ürün çeşitliliğinin artırılmasının hedeflendiğini belirtti.
Karadağ’ın diğer şehirlerindeki Meslek Liseleriyle de ortak projeler geliştirmeyi planladıklarını sözlerine ekleyen Yazıcı, arıcılık ve meyvecilik gibi diğer tarım alanlarında gelir getirici projelerin hayata geçirileceğini kaydetti.