Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

TİKA’dan Kırgızistan’a sağlık yardımı

TİKA’dan Kırgızistan’a sağlık yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan Sağlık Bakanlığı’na tam donanımlı beş ambulans hibe etti.
Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği’nde düzenlenen törende, Büyükelçi Metin Kılıç, TİKA Orta Asya ve Kafkasya Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, ambulansların anahtarlarını Kırgızistan Sağlık Bakanı Talantbek Batıraliyev’e teslim etti.
Büyükelçi Kılıç törende yaptığı konuşmada, “Türkiye tarafından Kırgızistan’daki sağlık çalışanlarına eğitim verildi. Ambulanslar hibe edildi. Ülkede tedavisi mümkün olmayan 90 Kırgızistan vatandaşı, Türkiye’de ücretsiz tedavi edildi” dedi.
Sağlık Bakanı Batıraliyev, “TİKA’nın logosunu tüm dünyada görmek mümkün. TİKA, yeni teknoloji, eğitim ve sağlık sektörlerine destek demektir” şeklinde konuştu.
Türkiye ile Kırgızistan arasındaki kültürel bağların her zaman gelişerek devam etmesini istediğini belirten Bakan Batıraliyev, “Dini ve dili bir olan iki halkın tarihsel kökleri çok eskilere dayanıyor. Ülkeler arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesini istiyorum” dedi.
Batıraliyev, TİKA tarafından başkent Bişkek’te önümüzdeki aylarda temeli atılması beklenen 60 yataklı devlet hastanesi projesi ile ilgili olarak, prosedürler tamamlandıktan sonra inşaata başlanacağını ifade etti.
TİKA Orta Asya ve Kafkasya Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, TİKA’nın, Kırgızistan’ın ihtiyaçları doğrultusunda 20 yıl boyunca eğitim, sağlık ve tarım alanlarında projeler gerçekleştirdiğini hatırlattı. Öztürk, hibe edilen ambulansların işbirliğinin daha da geliştirilmesine katkı sağlayacağını ifade etti.