Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Toparlanma tamam 2020 ile daha ileriye

Toparlanma tamam 2020 ile daha ileriye

Gezi olaylarıyla başlayan, 17-25 Aralık’la hızlanan ve 15 Temmuz hain darbe girişimiyle zirveye ulaşan ihanet sürecinin yaraları sarıldı. Türkiye, 2020’de her alanda daha ileriye gitmek için hazır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda haber ajansları, gazete ve televizyonların ekonomi haber müdürleriyle bir araya gelen Bakan Berat Albayrak, ekonomide son bir yıldaki gelişmeleri değerlendirdi, gelecek döneme ilişkin beklentileri aktardı, soruları yanıtladı. Albayrak, Türkiye’nin son bir yılda çok güçlü bir politika başarısı ortaya koyduğunu, reform niteliğinde bir yılı geride bıraktığını söyledi. Bakan Albayrak şu ifadeleri kullandı:

Türkiye oyun değiştirici konumuna gelecek

“Türkiye, Doğu Akdeniz’de çok önemli adımlar atıyor. İnşallah olumlu haberleri de yakında duyarız. 2020 yılı güzel haberlere gebe. Türkiye oyun değiştirici konuma gelecek.”

Faizler düşüyor

“Mayıstan bu yana 10 milyar dolardan fazla yabancı yatırımcı girişi var. Türkiye’ye güvenen yatı- rımcı kazandı. Türkiye ekonomisi bu yıl pozitif büyüyecek. Yıl sonu hedefine yakınsayacak bir büyüme bekliyorum. Konut sektörünü yakından takip ediyoruz. Bugün itibarıyla sıkıntı oluşturan bir resim olduğunu düşünmüyorum.”

Yep’te hedef yakın

“2019 Yeni Ekonomi Programı’ndaki (YEP) yüzde 15,9 enflasyon hedefini göz önünde bulundurarak, bu hedefin altında enflasyonla bu yılı kapatacağımızı ifade edebilirim. Temmuz ayında baz etkisine dayalı hafif yükselme görsek de tahmin ediyorum.”

Ekonomi pozitif yönlü

“Artık talepten, iç tüketim dinamiklerinden başlayarak, yılın ikinci yarısında bunların da etkisiyle, ekonomideki dengelenmenin de başlamasıyla önümüzdeki yılın ikinci yarısının daha pozitif bir döneme gireceğini ifade edebiliriz. Önümüzdeki süreç sadece kur ve faizler üzerinde değil ekonominin genelinde çok daha pozitif cereyan edeceğinin delili.”

Yedek akçe aktarımı normal

“Bu konudan anlayan herkes, sadece Merkez Bankası bilançosuna bakıp, bilançodaki bir kalemin yer değiştirmesinde kaynaklı bu sürecin para basmayla yakından uzaktan alakası olmadığını, bunun tamamen normal iktisadi faaliyet içindeki bir adım olduğunu çok net görür. Para basmayla yakından uzaktan alakası yok.”

Vergi reformu geliyor

“Af dönemini artık geride bıraktık. Farklı dönemlerde farklı ihtiyaçlara dayalı adımlar atılabilir. Vergi reformuyla ilgili çalışmalar çok yoğun şekilde devam ediyor. Sonbahara bununla ilgili bir paketi hazırlamaya çalışıyoruz. Türkiye’deki vergi sisteminin küresel örneklere, gelişmekte olan ülkelere göre daha rekabetçi bir mimariye kavuşması için çok detaylı ve titiz bir çalışma yürütüyoruz.”