Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Trajik bir ayak oyunu olarak; PKK

Trajik bir ayak oyunu olarak; PKK

Uzun yıllar terörle mücadelede üst düzey görev yapmış bir yetkiliye şöyle sordum:

Terör örgütlerini destekliyor denilen devletler parayı nasıl gönderiyorlar, aracılarla mı? Transfer nasıl oluyor?
“Doğrudan para göndermek az rastlanan bir vaka. Eğer bir para teslim edilecekse, teröristin faaliyet gösterdiği sınırların dışında teslim edilir. Transfer teröristin kendi işi. Vakıflar ve işadamları geleneksel transfer kanalı ama son yıllarda kumarla para transferi de kullanılmaya başlandı.”

Kumar mı?

“İnternet üzerinden oynanan kumarla da para transfer ediliyor, birileri “casino” denen yerlerde de parayı kumarda aracıya kaybederek teslim edebiliyor. Fakat, Terör örgütüne destek olmak, teröriste para kazanması için alan açmaktır aslında. Kolombiya’da CIA, FARC’a para vermez. FARC’a para kazansın diye yapacağı iş için alan açar. Kolluk kuvveti ve bürokrasiden adam satın alır mesela. CIA tarafından satın alınmış devlet görevlileri FARC uyuşturucu taşırken, insan taşırken ya da haraç keserken göz yumar. Sistem daha çok böyle çalışır. Teröriste para kazanması için alan açarsın. Terörist kendi tahsilatını yapar.”

***

Şu anda Suriye’nin kuzeyinde alan açarak destek terörist destekleme planı uygulanıyor. PKK’yı destekliyor denilen koalisyon çantayla para vermiyor. PKK’nın daha büyük bütçelere erişmesinin önü açılıyor. Daha birkaç ay öncesine kadar DAEŞ’e yapılan yapılıyor yani. Petrol bölgeleri DAEŞ ile PKK arasında el değiştirmeye başlıyor.
DAEŞ elindeki parayla hiç hesapta olmayan bir şey yapıyordu ve Batı bundan çok rahatsızdı. DAEŞ zengin oldukça daha çok yevmiye dağıtıp daha çok terörist toplayacaktı, daha çok silah alacaktı ve giderek daha çok katliam yapacaktı. Bu gerçekleşti ama öte yandan DAEŞ hiç planlanmamış başka bir şey daha yaptı o parayla. Hastaneler açtı, okullar açtı, aşevleri açtı. Teröristin propagandasını yapmış olmayalım diye temkinli davranıp bu haberleri görmemeye çalışıyorduk ama artık işi işten geçti. İşgal ettikleri bölgelerde sivillere sosyal devlet gibi davranıyordu DAEŞ. Bazı bölgelerde sivil halkın DAEŞ’e karşı tepkisiz kalmasının sebebi, çok korkmuş olmalarının yanında bu tür stratejik hamleler de etkili oldu.

Batı, PKK’yı, DAEŞ’in bu stratejik pozisyonuna taşımak için petrol bölgelerinin el değiştirmesi gerektiğine karar verdi.

Birinci hamle olarak petrol ile PKK’yı hızla zenginleştirecekler. Önce Suriye’de sonra Avrupa’da ve en son Türkiye’de de para saçmaya başlayacak PKK. Bu ayak oyununun trajik tarafı ise PKK kadrolarında paranın, beraberinde iç infazları getirecek olması. PKK kendi içinde, ekim ayında buluşma ihtimali olan para için şimdiden iç çatışmalara başlamış durumda.

Bir diğer mesele ise, PKK’nın sekülerist stratejisi cennet motivasyonunu engellediği için, PKK’lı teröristler, DAEŞ’li teröristler gibi davranmayacaklar ve birbirlerinden çalmaya başlayacaklar. Elebaşı Bağdadi, DAEŞ’li katilleri öldükten sonra kazanmaya ikna etmişti, PKK’lı katiller içinse kazanma dünyayla sınırlı.

A) Türkiye bu kavgayı kızıştırır ve savaş alanını yumuşatır.
B) Petrolün PKK’nın eline geçmesini engelleyecek askeri ve diplomatik hamleler hazırlar.
C) Ekim ayından sonra PKK’lıların dağıttıkları paraların nereden geldiğini analiz eder oyalanırız.

Erem Şentürk

Etiketler