Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Tropik fırtınaya karşı tedbirler alınıyor

Tropik fırtınaya karşı tedbirler alınıyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan, bölgede saatteki hızı 100-120 kilometreyi bulacak  rüzgarın etkili olacağı, metrekareye 75 kilogram yağış düşeceği açıklamasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, bu durumun çok yüksek bir etki olduğunu ve meydana gelmesi muhtemel olumsuzluklara karşı bütün birimlerle 2 gündür kriz masası oluşturdukları bilgisini verdi.

Söz konusu doğa olayını kameralardan takip ettiklerini belirten Gökçe, böylesi yüksek hızlı rüzgarı engelleme imkanının olmadığını ifade ederek, kentte oluşması muhtemel hasarları minimize etme üzerine çalıştıklarını belitti.

Bütün birimlerde izinlerin kaldırıldığını, itfaiyenin su ve sel baskınları, arama kurtarma çalışmalarına karşı hazır beklediğini, bütün pompalar, vidanjörler ve su çekme araçlarının hazır tutulduğunu, İZSU’nun yoğun yağışa n kısa sürede müdahale anlamında tüm kanal bakım araçları, tonajlı araçlar ve iş makinalarını hazır tuttuğunu, Park ve Bahçeler Müdürlüğünün ağaç devrilmesi ihtimaline karşı riskli bölgelerde 2 gündür budama çalışması yaptığını dile getiren Gökçe, bazı ağaçlı bölgelerde de çeliklerle sağlamlaştırma çalışması yürütüldüğünü, riskli bölgelerde ise ağaçların kaldırıldığını ifade etti.

Fen İşleri Müdürlüğünün çatı uçmalarına karşı ekipmanlarıyla sahada olduğunu, vapur seferlerinin rüzgarın şiddetine göre iptal edilebileceğini de belirten Gökçe, “İki gündür yoğun teyakkuz halindeyiz. Belediyenin tüm birimleri aktif hizmette. İtfaiye bin 260 personeliyle hazır. Sahada 4-5 bin personel olacak. Fırtınanın İzmir’de en yoğun olacak kısmı Çeşme yarımadası ve güneyi. Buna ilişkin hazırlıklarımız sürüyor. Bu bölgelerde ekipmanlarımızı çoğaltıyoruz.” diye konuştu.

PAZAR GÜNÜNE DİKKAT

Tropik fırtınanın pazar günü öğle saatlerinde etkisini göstermesinin beklendiğine dikkati çeken Gökçe, vatandaşların da buna karşı tedbirli olmalarının önemine vurgu yaptı.

Balkonlardaki saksı ve sabitlenmesi gereken elemanların şiddetli rüzgarda uçabileceğini hatırlatan Gökçe, bunların içeriye alınması, çok fazla dışarıya çıkılmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Gökçe, “Umarım aktif görevi gerektiren bir durum olmaz. Fırtına açık denizde sönümlenerek gelir. Çok büyük hasara yol açmadan, insanların burnu kanamadan sönümlenir diye umut ediyoruz.” dedi.

AYDIN’DA KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU

Orta Akdeniz’de oluşması beklenen tropik fırtınadan Aydın’ın da etkilenmesi ihtimaline karşı Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından kriz merkezi oluşturuldu.

Aydın Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Orta Akdeniz’de oluşması beklenen tropik fırtınadan Aydın’ın da etkilenmesi ihtimaline karşı Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu başkanlığında ASKİ, Fen İşleri, Park ve Bahçeler, İtfaiye, Makine İkmal Bakım ve Onarım, Çevre Koruma ve Kontrol, Sağlık İşleri ile Denizcilik daire başkanlıklarıyla kriz merkezinde koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi.

Kentte alınması gereken önlemlerin istişare edildiği toplantıda kriz merkezinin oluşturulması kararı alındı.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Çerçioğlu, fırtınayla birlikte gelebilecek bütün olumsuzluklara karşı önlem aldıklarını aktararak, “Çanak antenlerin uçması, elektrik tellerinin kopması, ağaç devrilmesi, deniz seviyesinin yükselmesi, aşırı yağış, güneş enerji panelleri, su depoları ve inşaat iskelelerinin devrilmesi” gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlara uyarıda bulunan Çerçioğlu, muhtemel olumsuzluklarda Büyükşehir Belediyesinin 444 40 09 numaralı Hızlı Çözüm Merkezi’nin, ASKİ’nin 444 70 09 numaralı hattının veya itfaiyenin 110 numaralı ihbar hattının aranmasını istedi.

Kriz merkezinin oluşturulduğunu aktaran Çerçioğlu şunları söyledi:

“Büyükşehir Belediyesi olarak kriz merkezi ve bütün müdahale ekiplerimizle, ortaya çıkabilecek tüm olumsuzluklara hazır haldeyiz. Gereken tüm tedbirleri aldık. Büyükşehir Belediyesi vatandaşlarımızın yaşayabileceği olası olumsuzluklara anında müdahale edecektir. Kriz Merkezi bünyesinde bin 200 personelin yanı sıra 15 greyder, 60 kamyon, 20 vidanjör, 10 kanal açma aracı, 20 ekskavatör, 80 kepçe, 15 büyük kepçe, 30 tam donanımlı itfaiye ekibi, 5 vinç, 8 bomlu araç, 102 tahliye pompası, 30 jenaratör hazırlandı. Hasta nakil araçları ve ambulanslar da hazır bekletiliyor.”

Kaynak: AA