Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

TRT’den Sözcü’ye yalanlama

TRT’den Sözcü’ye yalanlama

Sözcü Gazetesi, önceki gün, “TRT, ‘Türk’ü silecek ‘Turkuaz’ gelecek” başlığıyla bir “haber” yayınladı. “Haberde”, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve TRT Genel Müdürü Şenol Göka hakkında birtakım iddialara yer verilerek, bir tür tasfiye operasyonu şeklinde yaşanan gelişmeler sonrasında TRT Türk’ün kapatılması yönünde karar alındığı yazıldı.
Mevzubahis “haberi” TRT resmi bir açıklamayla yalanladı.
Sözkonusu “haberin” eksik ve yanlış bilgilerle kaleme alındığı ve gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, TRT Türk kanalının geleceğiyle ilgili süreç hakkında da bilgi verildi.
“TRT Türk’le ilgili karar, tamamen gereklilik üzerine alınmıştır ve uzun süredir hazırlıkları devam eden bir sürecin sonunda ortaya çıkmıştır” denilen açıklamada, “Hazırlık çalışmaları titizlikle yürütülen TRT Türk ve TRT Avaz kanallarının birleştirilerek daha geniş bir coğrafyaya hitap etme düşüncesi, yasal zemin oluşturmak amacıyla Yönetim Kurulumuz tarafından 10 Kasım 2015 tarihinde kararlaştırılmıştır. Gerekli yönetmelik değişiklikleri ilgili makamlarca da onaylandıktan sonra 8 Aralık 2015 tarihinde Yönetim Kurulumuzca TRT Türk ve TRT Avaz (Türk-Avaz) birleşme kararı kesinleştirilerek ilgili dairelere hazırlıklarını tamamlaması talimatı verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.
İngilizce haber kanalı TRT World’ün yayın hayatına başlaması, TRT 1’in Avrupa sinyali hazırlıklarının tamamlanması, TRT Haber kanalının yayınlarının dünyanın büyük bölümüne ulaşması, TRT Avaz’ın Asya’dan Balkanlara doğru yayın alanını genişletmesi, TRT Arapça’nın hitap ettiği coğrafyada etkinliğinin artırılmasına yönelik çalışmalara değinilen açıklamada, “İlgili düzenlemeyle kurum kaynaklarının daha verimli şekilde kullanıldığı, özellikle de yurtdışına dönük bilgi ve haber verme imkânlarının artırıldığı ortadadır” denildi.
TRT World, TRT Arapça, TRT Avaz ve 41 dile ulaşan radyo ve web yayınlarıyla TRT’nin dışa dönük yayınlarının etkinliğinin artarak sürdürüldüğü hatırlatılan açıklama, TRT Türk ve TRT Avaz’ın uzun süredir planlanan birleşmesiyle dış yayınların etkisinin daha güçlü hissedileceği ve son uygulamanın bir kapatma değil, Asya ve Avrupa’yı içine alacak şekilde TRT Türk ve TRT Avaz kanallarını “Türk Avaz” şeklinde bir birleştirme olduğu vurgulanarak, “Bundan başka bir sonuç çıkarma çabaları art niyetli girişimlerden başka bir anlam ifade etmemektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleriyle son buldu.

Etiketler