Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Turan illerindeki sahabe türbeleri onarılıyor

Turan illerindeki sahabe türbeleri onarılıyor

Türkmenistan hükumeti ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) arasında imzalanan Hakem el-Gıfari ile Büreyde el-Eslemi sahabe türbelerinin restorasyonu projesinde sona yaklaşıldığı belirtildi.

TİKA’dan yapılan açıklamada, “Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi Projesi İşbirliği Protokolü” kapsamında Türk ve Türkmen uzmanlardan oluşturulan Bilim Kurulu’nun verdiği teknik destekle, restorasyon kurallarına uygun şekilde çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

Restorasyon ile ilgili teknik bilgilerin verildiği açıklamada, eyvan ve türbelerin temellerinin su izolasyonunun tamamlandığı ve üst kısımlarda kuşaklama yöntemi ile kubbe ve tonozların güçlendirildiği aktarılırken, türbelere ait derzlerin de açılarak klasik tuğla ve moloz taşlarının çürütme yöntemiyle yerlerinden alındığı ve bunun yerine sağlam ve orijinal olan aynı tür malzeme konulduğu kaydedildi.

Açıklamada, yüzeylerdeki derzlerin de yenilendiği, duvar bünyelerine enjeksiyon sistemiyle özgün malzeme kullanılarak sağlamlaştırma yapıldığı bildirildi.

Eyvanların temel altyapılarına güçlendirme yapılarak zemin sularından korunabilmesi için drenaj çalışmalarının tamamlandığı aktarılan açıklamada, türbelerin üst kısmına yağmur suyunun tahliyesi için eğimli tesviye harcı yapıldığı bilgisine yer verildi.

Ziyaretçilerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için peyzaj projeleri oluşturularak, tonoz imalatı ve enjeksiyon sonrası beden duvarlarında orijinal derz çalışmalarının yüzde 80’inin tamamlandığı ve türbelerin batı eyvan kısmındaki çini montaj çalışmalarının devam ettiği belirtildi.