Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Turist getiren acentelere uçak başına 6 bin dolar destek

Turist getiren acentelere uçak başına 6 bin dolar destek

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen “Türkiye Markası” tanıtım toplantısındaki konuşmasında yaptığı konuşmada, gelişmiş ülkelerle aradaki mesafeyi hızla kapattıklarını belirterek, kazanımları koruyarak gelecek dönemde bu süreci hızlandıracaklarını, reformlarla ekonomik anlamda ülkeyi orta gelir düzeyinden çıkarıp yüksek gelir grubuna taşımayı hedeflediklerini aktardı.

Başbakan Davutoğlu, bunun için hükümetin, hükümet programının ve eylem programlarını kamuoyuyla paylaştıklarını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hedeflerimizi bir bir hayata geçirmeye kararlıyız. Gururla söyleyebiliriz ki çevremizdeki bütün zorluklara, jeopolitik depremlere rağmen Türkiye emniyet ve güven içinde itibarına itibar katmaktadır. İçeride ve dışarıda Türkiye’nin gücünü kırmak isteyenler hiç bir zaman muvaffak olamayacaklardır. Bütün zorlukların üstesinden gelecek güce ve siyasi iradeye sahibiz.

Turizm sektörüne müjde

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2002’de 13 milyon olan turist sayısının 2014’te 37 milyona çıktığını kaydederek, turizmdeki performansı korumak ve ilaveten yeni destinasyonlar açmak için sektörü daha ileriye götürecek çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Rusya’yla yaşanan arızi sorun nedeniyle ortaya çıkan gelişmelerden turizm sektörünün ve üreticilerin olumsuz etkilenmemesi için bazı tedbirler alındığını hatırlatan Davutoğlu, “Rekabet gücümüzün korunması için 2015 yılının başında, şubat ayında birtakım tedbirler zaten almıştık. Bu tedbirlerden biri olarak Bağımsız Devletler Topluluğu’nda bulunan 8 ülkeden 400 binin üzerinde turist getiren seyahat acentelerinin kredi garantilendirme fonu teminatıyla kredi kullanmaları sağlanarak finansmana erişim imkanları getirilmişti. Bu uygulamayı kapsamını genişlettirerek devam ettiriyoruz. Bu çerçevede turist getirilen ülke sayısını 27’ye çıkardık. Yani sadece Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki 8 ülkeye verilen özel teşvikler 27 ülkeye yaygınlaştırılıyor.”

Birçok ülkeden Alanya Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Milas, Bodrum ve İzmir Adnan Menderes havalimanlarına tarifesiz turistik uçak seferleriyle turist getiren seyahat acentelerine Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan uçak başına 6 bin dolar destek verilmesinin kararlaştırıldığını hatırlattı.

Davutoğlu, “Bu doğrultuda nisan-mayıs 2015 döneminde bin 983 uçuşa toplam 22 milyon 173 bin lira ödeme yaptık. 2015 yılı için uygulanan bu desteğimizi 2016 turizm sezonu başlangıcında nisan-mayıs aylarında gerçekleştirecek uçuşlar için de genişleterek devam edeceğiz. Antalya, Muğla ve İzmir havalimanlarına turist getirecek uçaklara vereceğimiz destek, artık belli ülkelerden gelecek uçaklar için değil, çıkış noktası neresi olursa olsun tüm dünyadan, bütün ülkelerden gelecek uçaklar için uygulanacaktır” diye konuştu.

HDP’nin Rusya ziyareti

Başbakan Davutoğlu, toplantının ruhuna uymasa da üzüntüsünü ve sitemini de paylaşmak istediğini belirterek, şunları söyledi:

“Bizler, sizler, aydınlarımız, iş adamlarımız, bütün vatandaşlarımız, Türkiye’yi daha ileriye götürme derdinde olanlar bu çabaları sergilerken birileri ise ülke ülke gezip Türkiye’yi şikayet etmek, Türkiye’nin tezlerini çürütmekle meşgul. Bakınız, Türkiye’yi tanıtmak için ne kadar büyük gayret sarf ediyoruz. Ama maalesef son günlerde Türkiye yurtdışında olumsuz bir imajla tanıtabilmek için siyasi partilerden gelen bazı, gerçekten talihsiz açıklamalar ve tavırlar görüyoruz. Daha önce CHP, iyi ilişkiler sürdürdüğümüz dönemde Suriye ve Mısır’ı hatırlamazken kendi halklarının demokratik haklarına saygı göstermedikleri için ilişkilerimiz bozulduğunda bu ülke yönetimlerine heyetler gönderip, dayanışma gösterilerinde bulunmuştu. Şimdi de HDP, uçak krizinden sonra vakit kaybetmeksizin Rusya’yla dayanışma göstermeye gitti ve Moskova’dan bizi eleştirme cüretine kalkıştı. Rusya’nın tezlerini haklı bulduğunu, Türkiye’nin kendi egemenlik hakkının gereğini yerine getirmekle yanlış yaptığını söyledi. Muhalefetimiz maalesef hükümetin politikalarını milletimize eleştirmektense gidip muhalif olduğumuz ülkelerin başkentlerinde eleştiriyorlar. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar, ne derlerse desinler, hava sahamızı, kara sınırlarımızı korumak bizim en tabii hakkımız ve en asli görevimizdir. Hiçbir taviz vermeden bunu yapmakta da kararlıyız.”

Etiketler