Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türk Böbrek Vakfı’ndan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na ‘nakil’ mektubu

Türk Böbrek Vakfı’ndan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na ‘nakil’ mektubu

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Etik Kurulun “üçüncü şahıslardan” organ nakline izin vermeyen kararının mahkeme tarafından iptal edilmesi üzerine, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na mektup göndererek, “nakil için yasa dışı yollara başvurulmaması için tedbir alınması”nı talep etti.

İstanbul 5 ve 6. İdare Mahkemelerince, Organ Nakli Başvuru Değerlendirme Etik Komisyonu’nun, akraba dışı donörden nakle, “alıcı ile verici arasında etik ve yasal olmayan bir durum bulunmadığı kanaati oluşmadığı” gerekçesiyle izin vermediği iki işlemi iptal etmişti.

Karar üzerine, Türk Böbrek Vakfı Başkanı Erk, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na mektup göndererek, herhangi bir ihlal olmaması için gerekli önlemlerin alınması talebinde bulunulduğunu söyledi. Erk, mektubunda şunları ifade etti:
“Akraba dışı canlı vericilerden organ bağışıyla organ nakline karar yetkisi konusunda uzman olan Etik Kurullara verilmiştir. Etik Kurulların karar verecekleri konu hakkındaki hassasiyetleri ve uzmanlıkları tartışılmazdır. Olumsuz kararın tartışılmaz şekilde geçerli olması gerekir. Aksi takdirde mahkeme kararlarında da yazıldığı üzere, Etik Kurulların olumsuz kararlarına karşın, ‘organ bağışı ve naklinin bedel ya da başka bir çıkar karşılığı yasal ve etik olmayan bir amaçla yapıldığı yolunda hukuken geçerli ve somut herhangi bir bilgi ve belgenin bulunmadığı’ gerekçesi ile idari işlemler iptal edilirse, alıcı ve verici herhangi bir menfaat karşılı anlaşarak süreci planlarlar ve organ ticareti ortaya çıkar.

Çünkü hiçbir akraba ilişkisi olmayan ve hiçbir menfaati olmayan canlı vericilerin ameliyat risk ve komplikasyonunu göze alarak, organlarını tanıdığını ifade ettiği bir kişiye bağışlaması son derece manidardır. Etik Kurulların Kararlarının, İdare Mahkemelerince iptal edilmemesi yönünde gerekli tedbirlerin alınmasını talep ederiz.”

Etiketler