Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

‘Türk gibi sigara içer’ sözü tarihe karıştı

'Türk gibi sigara içer' sözü tarihe karıştı

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, bir zamanlar dünyada kullanılan “Türk gibi sigara içer” sözünün tarihe karıştığını, yerine “Türk gibi sigara ile savaşır” sözünün söylenir olduğunu belirtti.

Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) Bir Bakışta Sağlık 2015 Raporu’na göre Türkiye’de 2000’li yıllarda yüzde 32 olan yetişkinler arasında sigara içenlerin oranının bu yıl yüzde 23’lere gerilediğini ifade ederek, bu gerilemenin 2008’de başlatılan Ulusal Tütün Kontrol Programı ve Eylem Planı ile bu kapsamda çıkarılan yasaların uygulamalarındaki hükümetin kararlı tutumuna bağladı.

Tütünle mücadele konusunda Türkiye kadar kısa sürede başarı yakalayan başka bir ülkenin olmadığının altını çizen Aydın, şöyle devam etti:

“Bu noktaya gelinmesi, başta Türkiye Sigarayla Savaş Derneği olmak üzere bu alanla ilgilenen sivil toplum kuruluşlarının ısrarlı takibi, TBMM ve hükümetin mücadeleye verdiği destekle olmuştur. Bir zamanlar dünyada kullanılan ‘Türk gibi sigara içer’ sözü tarihe karışmış, yerine ‘Türk gibi sigara ile savaşır’ sözü söylenir olmuştur. Halkın çok izlediği televizyon dizilerinden sigara içen sahnelerin tamamen kaldırılmasının da bu azalmada etkin olduğu gözlemlenmektedir. Buna ilave kapalı alanlarda sigara kullanımına getirilen kararlı önlemler de tiryakilerin vazgeçmesine neden olmaktadır. Televizyon ve radyolarda yapılan sigara karşıtı eğitici kamu spotlarının da önemli katkısı olmaktadır. En önemlisi, ülkemizde sigara tiryakiliği itibar kaybetmiş, ‘hastalıklı insanların yaşamak zorunda oldukları çaresiz bir durumun’ algılaması ortaya çıkmıştır.”

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!