Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türk Kızılayı 148 yaşında

Türk Kızılayı 148 yaşında

Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılayın 148. kuruluş yıl dönümü ile Ramazan’da kan bağışında yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri hakkında bilgi verdi.

Türk Kızılay’ını, genç Cumhuriyetten önce kurulan 148 yaşında ulu bir çınar olarak tanımlayan Kınık, şunları söyledi:

“Balkan harpleri döneminde sivillerin savaşın zararlarından korunması, yaralı askerlerin değişimi ve onlara yardım cemiyeti olarak kurulmuş, daha sonra da adı Hilal-i Ahmer ve son olarak Kızılay olarak değişmiş bir kurumuz. 700 şube ve 5 bin 500 çalışanımızla yardım konusunda Türkiye’nin en büyük, dünyanın da en itibarlı ve efektif kurumuyuz.”

Kınık, Çanakkale’de Kızılay Müzesi kurulacağının müjdesini de vererek, şu değerlendirmede bulundu:

“Ağadere ve Akbaş’taki sahra hastanelerimizin olduğu yerlerde yeni bir müze projesi başlattık. Hilal-i Ahmer Çanakkale Müzesi’ni geçmişte yaşananları yeni nesillere aktarmak için 26 Ağustos’ta halkımızın hizmetine sunacağız. Çanakkale Savaşları esnasında Kızılay’ın batırılan gemisi Halep’in batış tarihi olan 26 Ağustos tarihinde açmayı planlıyoruz. Ama bu yıla yetişmeyebilir. Muhtemelen gelecek yıl 26 Ağustos’ta müzemizi halkımıza açmış oluruz.”
Kan bağışı kampanyaları

Kanın sürekli bir ihtiyaç olduğunu ve bağışçılardan toplayıp bin 500’e yakın hastanedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını aktaran Kınık, ihtiyacın azalmadığını, hatta bu ramazan normalden fazla bir talep olacağını öngördüklerini dile getirdi.

Kınık, normal şartlarda aylık 160 bin ünite sarfiyatlarının olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Ama bu ay 170-180 binlere tırmandığını görüyoruz. Bu da daha fazla kan bağışına ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Tedbirlerimizi almıştık. Bu Ramazan’a daha fazla stokla girdik. Ramazan’daki çalışma saatlerimizi iftar ve sahur saatlerine göre düzenledik. Mobil kan toplama ünitelerimizi daha çok camilere yakın yerlere ve meydanlara kurduk. Düzenli bağışçılarımızdan iftardan sonra kan bağışı merkezlerimize gelerek kan vermeye devam etmelerini talep ediyoruz.”

Kızılay olası bir depreme hazır mı?

Türk Kızılayı’nın depreme her zaman hazır olduğunu vurgulayan Kınık, “Kızılay’ın afetlerdeki ana sorumluluğu gıda ve beslenmedir. Barınma ve çadır gibi konularda ise yardımcı pozisyondayız. Her an afet olacakmış gibi 9 afet bölgemizde 340 bin kişilik beslenme ve barınma kapasitemizi hazırda tutuyoruz.” dedi.

Verimli yönetim

Afet hizmetlerindeki eşgüdümün geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Kınık, afetlerin daha verimli yönetilmesi ile bilgi sistemlerinin faydalı kullanılabilmesi ve gönüllü katkısının artırılması gibi alanlarda daha çok çalışılması gerektiğine vurgu yaptı.

Etiketler