Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

“Türk milleti darbeye darbe yapan millet olarak tarihe geçti”

“Türk milleti darbeye darbe yapan millet olarak tarihe geçti”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, darbe girişiminin onuncu gününde demokrasi nöbetine devam eden Konyalılar’a hitap etti. Darbe girişimin yapıldığı 15 Temmuz gecesinden bu yana Mevlana Meydanı’nda toplanarak demokrasi nöbeti tutan yüz binlerce Konyalı’ya teşekkür eden Çavuşoğlu, “15 yıldır bu ülke için yaptıklarımızı hazmedemeyenler, güçlenmesini, büyümesini, dünyadaki mazlumların vicdanının sesi olmasını hazmedemeyenler Türkiye ile uğraşıyorlar. Şimdi size soruyorum; 15 Temmuz akşamı sabaha kadar vatandaşlarımıza havadan helikopterlerden bomba yağdıranların, tankla ezenlerin hain PKK’dan, DHKP/C’den, DAEŞ’ten farkı var mı? Hatta onlardan daha kötüler, daha alçaklar, daha hainler, daha adiler. O gün tüm planlarını yapmışlar. Her türlü hesabı yapmışlar. Ama unuttukları bir şey vardı. Karşılarında büyük Türk milleti vardı. Onların bir hesabı varsa, benim milletimin de bir hesabı vardır. Onların bir hesabı varsa Rabb’imin de bir hesabı vardır. Bunu unuttular. Türk milleti dünyada darbeye darbe yapan millet olarak tarihe geçti. Ne mutlu bize” dedi.

“Pensilvanya’daki teröristbaşını da Türkiye’ye getireceğiz”

Teröristleri temizleme zamanı geldiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Allah’ın izniyle sizlerin de desteğiyle bu hainleri temizleyeceğiz. Türkiye’dekileri temizleyeceğiz, yurt dışına kaçanları da geri getireceğiz. Hepsini tek tek getirip hesabını soracağız. Ama sadece o darbeci hainleri, o piyonları getirmek yetmez. Pensilvanya’daki terörist başını da Türkiye’ye getireceğiz. Buradan bir kere daha müttefikimiz ABD’ye sesleniyoruz. Size hukuki belgeleri de veriyoruz. Artık, bu kişiyi vermek için bize delil lazım diyemezsiniz. Siz de biliyorsunuz, dünya da biliyor, bu darbe girişiminin arkasında o terörist başı FETÖ vardır. Bu kalleşlerden, bu teröristlerden hesap sormak bizim boynumuzun borcudur. Size bu acıyı, milletimize bu korkuyu yaşatanlara hesabını soracağız” diye konuştu.