Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

TÜRK NASA’sı kuruluyor

TÜRK NASA’sı kuruluyor

Savunma sanayii ve teknolojik Ar-Ge çalışmalarında yerli üretimi destekleyen hükümet, uzay bilimlerinde de devlere rakip olacak projeye başlamak için kolları sıvadı.

TBMM’ye sunulacak
Bu kapsamda Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet’in bu yıl gerçekleştireceği eylem planında yer alan Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması için gerekli kanun tasarısı çalışmalarına başlandı.

Devler ligine giriyoruz
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması için ilk adım olan kanun tasarısı çalışmaları başladı. Bu yılın ilk yarısında TBMM’ye sunulması planlanan tasarının yasalaşmasıyla Ajansın kurulması için ilk adım atılmış olacak.

Söz konusu Kanun çalışmasıyla milli uzay ajansı bulunmayan az sayıda ülke arasında yer alan Türkiye, milli uzay ajansına kavuşmuş olacak.Türkiye’nin uzayla ve yörünge haklarıyla ilgili menfaatlerini korumayı hedefleyen Ajansın temel amacı, “Türk NASASI’nı kurmak olacak. Merkezinin Ankara’da kurulması planlanan Ajans, uluslararası uzay ve uydu örgütleriyle işbirliği içinde olacak. 

Bağımlılık azalacak
Derin uzay araştırmaları, keşif çalışmaları, uydu teknolojilerinin geliştirilmesi ve fırlatma rampası kurulmasını hedefleyen Ajans, uzay teknolojilerinden yararlanarak tarım, madencilik, akıllı ulaşım ve felaket yönetimi gibi pek çok alanda hizmet verecek. Katma değeri çok yüksek olan havacılık, uydu ve uzay teknolojileri alanında dışa bağımlılığın azaltılmasını sağlayacak Ajans, Türkiye’ye uzay yarışında sınıf atlatacak. Ajans, ülkenin stratejik önemine, güvenliğine ve dış politikasına katkı sağlayacak.

Yerli uydu 2019’a hazır 

Türkiye, son 13 yılda teknolojide attığı adımların meyvesini yemeye başlıyor. Yerli uçaktan otomobile, uydudan savunma sanayisine kadar yerlileştirme atağına kalkan Türkiye, 2019’da bitirilmesi planlanan TÜRKSAT 6A uydusunu yazılımından donanımına kadar yüzde 100 yerli üretecek.  Fiyatı ise Fransa’nın Japonya’nın 15. Milyar doları ürettiği uyduların 3’te 1’i kadar olacak. Toplam maliyet 600 milyon doları geçmeyecek.

Helikopter motoru için geri sayım

2023’e kadar yerli uçağını havalandırmak isteyen Türkiye, helikopterlere yerli motor üretimi konusunda adımı attı. Geçtiğimiz aylarda Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın bir programı olan Türkiye Hafif Sınıf Özgün Helikopter (TLUH) projesi için CTS800 turboshaft motorlarını sağlamak amacıyla bir anlaşma imzaladı. LHTEC’teHoneywell International Inc. veRolls-Royce’un yüzde 50’şer ortaklıkları bulunuyor.

Etiketler