Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türk vatandaşlarının yüzde 20’si her gün gazete okuyor

Türk vatandaşlarının yüzde 20'si her gün gazete okuyor

“Türkiye’de ve Dünyada Vatandaşlık” raporuna göre, Türk vatandaşlarının yüzde 20’si her gün, yüzde 16’sı haftada 3-4 kere gazete okurken, yüzde 61’i her gün, yüzde 17’siyse haftada 3-4 kez televizyonda siyasi haber izliyor.

Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu ve Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Çarkoğlu tarafından, Uluslararası Sosyal Saha Çalışmaları Programı (ISSP) kapsamında hazırlanan, “Türkiye’de ve Dünyada Vatandaşlık” raporu açıklandı. 

Prof. Dr. Çarkoğlu, Sabancı Üniversitesinin Karaköy yerleşkesinde düzenlenen basın toplantısında, 13 Şubat-6 Nisan 2015 tarihleri arasında 58 ilde bin 509 denekle yüz yüze görüşülerek yapılan çalışmanın, vatandaşlığı tanımlayan, vergi verme, yasalara saygı, farklılıklara hoşgörü, seçimlere destek, dayanışma gibi hususlardaki, tutum, eğilim ve algılara ilişkin sorulara cevap vermeyi amaçladığını anlattı.

Araştırmaya göre, Türk vatandaşlarının yüzde 20’si her gün, yüzde 16’sı haftada 3-4 kere gazete okuyor. Vatandaşların yüzde 61’i her gün, yüzde 17’si haftada 3-4 kez televizyondan siyasi haber izliyor. Katılımcıların yüzde 13’ü her gün, yüzde 10’u ise haftada 3-4 kez veya daha fazla radyodan siyasal haberleri dinlediğini belirtirken, vatandaşların yüzde 22’si her gün, yüzde 12’si de haftada 3-4 kez veya daha fazla internetten siyasi haberleri takip ediyor. 

‘Gösterilere katılmam’ diyenlerin oranı yüzde 70

Bir gösteri yürüyüşüne hiç katılmayan ve herhangi bir sebeple de hiç katılmayacağını beyan eden denek oranı yüzde 70 olurken, bir siyasal mitinge veya gösteriye hiç katılmadıklarını ve hiçbir şekilde katılmayacaklarını belirtenlerin oranı da yüzde 72 oldu.

Araştırmada, Türkiye’deki deneklerin yüzde 57’si “koşullar ne olursa olsun, devletin demokratik haklara saygı göstermesi”, yüzde 33’ü, “ülkenin vatandaşı olmayan fakat uzun zamandır o ülkede yaşayanların, genel seçimlerde oy kullanma haklarının olması” gerektiğini ifade etti.

Etiketler
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!