Son Dakika

Türkiye düşmanlarının İHA/SİHA korkusu

Dünyada güç dengelerinin teknoloji ve savunma sanayisi üzerinden yeniden şekillendiği bir dönemde Türkiye kendi yerli ve milli silahlarıyla istikamet tayin etmeye devam ediyor. Türkiye’nin insansız hava aracı ANKA-AKSUNGUR ilk uçuşuyla dosta düşmana mesaj verdi.
Türkiye düşmanlarının İHA/SİHA korkusu

Ülkelerin küresel güç dengeleri arasında ayağını yere sağlam basabilmesi ve ekonomik çıkar hesaplarıyla kendi sınırlarına yönelebilecek tehditlere karşı tedbirli olmasının yolu kendi ürettiği yerli ve milli silahlardan geçiyor. Zira uzmanların kanaat birliğine vardığı görüşe göre kendi savunma sanayisini kuramayan ülkelerin gelecekte söz sahibi olmasının imkân ve zemini bulunmayacak.

Küresel tehditlerin boyutunun kıtaları aştığı bir dönemde belli ülkelerin tekeline aldığı silahların başka ülkeler tarafından kullanıldığı kritik askeri operasyonlarda bir başka hayati müdahale başlı başına handikap oluşturuyor. Kendi savunma sanayisi olmadığı için dışarından silah satın alan ülkeleri, silah üreten ülkelerin menfaatlerine ters düştüğü takdirde ulusal güvenlik meselelerinde dahi adım atamaz hale getiren konjonktürde Türkiye geleceğini bir takım küresel güçlerin takdirine bırakmıyor.

TÜRKİYE’NİN İNSANIZ HAVA ARACI

Geçmişten bu yana sınırlarda güvenliği sağlamak için kullanılan F-16 savaş uçakları ve Skorsky helikopterlerin yerini gelişen teknolojinin savunma sanayinde desteklendiği Türkiye’de artık insansız hava araçları alacak.

Zira pilot, yakıt, uçuş süresi, taradığı alan itibariyle mukayese edildiğinde maliyeti yüzde 200 aşağıya çeken insansız hava araçları Türkiye’yi kendi sınırlarında kat be kat daha güçlü bir ülke haline getiriyor.

Bu noktada vakti zamanında Türkiye’nin sahip olduğu askeri silahlara sınır koymaya çalışan ABD ve İsrail’in tavrı ülkemizde yerli ve milli insanız hava aracı üretilmesi sürecini hem başlattı hem hızlandırdı. Bugün savunma sanayisini kendi tekeline almaya çalışan Batılı ülkelerin bu tavrı karşısında hareket geçen Türkiye’nin Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından tasarlanan insansız hava aracı ANKA-AKSUNGUR, ilk uçuşunu gerçekleştirdi ve bu işin otoriteleri tarafından tam not aldı.

KOMŞUDA İHA VE SİHA HAZIMSIZLIĞI

Türkiye’nin bu alandaki çabalarını gördükçe çılgına dönen Yunanistan her fırsatta Avrupalı ağabeylerine dert yanar şekilde İHA ve SİHA’lardan duyduğu rahatsızlığı dışa vuruyor. Çünkü bugün kendi üretimi olan silahları kullanmanın ötesinde savunma sanayisini kendi tekelinde tutan başta ABD olmak üzere Avrupa ülkeleriyle birlikte ne Rusya’nın ne İsrail’in keyfine diyecek yok. Yunanistan ise kendi silahlarını üretmek bir yana içine düştüğü ekonomik darboğazda AB payandası olmadan ayakta duramazken İsrail’den aldığı üç beş “Heron” adlı insansız hava aracını kullanmak zorunda. Üstelik bu savunma araçlarının İsrail’in istediği an bir tek düğmeye basarak geri çağırabilecek bir sistemle donatılmış olması Yunanistan için içinden çıkılamaz bir acziyet tablosu çiziyor.

Vakti zamanında İsrail’in Yunanistan’a güle oynaya verirken Türkiye’den esirgediği “Heron”lar ülkemizde yerli ve milli savunma sanayisini hareket geçirmiş Türk Havacılık ve Uzay Sanayi başlattığı İHA sistemlerine yönelik çalışmalarını bugün başarıyla sürdürüyor.

Bugün Türkiye’nin sahip olduğu İHA ve SİHA’lara bakarak kendini savunmaya muhtaç ve güçsüz hisseden Yunanistan ağlaya dursun ülke olarak kendi çapımızda yerli ve milli silahlarımızla küresel savunma sanayi tekeline de çomak sokmuş durumdayız.

2004’te başlayan çalışmalar sayesinde bugün kendi yerli İHA ve SİHA’larıyla Türki Silahlı Kuvvetleri gerek yurt içinde gerek yurt dışında gerçekleştirdiği operasyonlarla teröre nefes aldırmazken ülkeler arası güç dengelerini yeniden kurdu.

 

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.