Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye, EPB TBM ile sayılı 8 ülkeden biri oldu! Ergene Havzası’nda tünel açacak

E-Berk tünel ve yapı teknolojileri tarafından üretilen ve Türkiye’nin dünya çapında sayılı 8 ülke arasında yer almasını sağlayan EPB TBM isimli tünel açma makinesi için, 18 Eylül’de banttan indirme töreni düzenlenecek ve Ergene Havzasına faaliyete başlayacak.

Türkiye, EPB TBM ile sayılı 8 ülkeden biri oldu! Ergene Havzası’nda tünel açacak

Faaliyet esnasında ciddi derecede maliyeti olan tünel açma makineleri için üretilen teknolojiyle Türkiye artık bağımlı olmaktan kurtulacak. E-Berk tünel ve yapı teknolojileri, ürettiği 175 bin ton ağırlığa sahip Zemin Denge Basınçlı Tünel Aça Makinesi (EPB TBM) ile Türkiye’yi dünyadaki 8 ülkeden biri yaptı.

İlk yerli TBM üretimini 2017’de gerçekleştiren fabrika, Türk mühendislerin emeğiyle yüzde 54’lük yerlilik oranını ihtiva eden üretimi 8 ayda tamamladı. 3250 mm çapa ve CE sertifikasına sahip Anadolu TBM, Ergene Derin Deşarjlı Atık Su İletim Tünel Projesinde halen başarıyla faaliyet göstermekte iken şirket yerli üretimlerini sürdürdü.

Ergene Havzası’nda tünel açacak

Bu süreçte yine Türk mühendislerin emeği ve hizmetleri doğrultusunda üretilen Zemin Denge Basınçlı Tünel Açma Makinesi’nin (EPB TBM) 18 Eylül 2019’da açılış töreni gerçekleştirilecek. Bu kapsamda ilk kez banttan indirilecek olan yerli tünel açma makinesi, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yer alan ve Derin Deniz Deşarj Tüneli açımında kullanılacak.

‘Tüm Türkiye’nin gurur duyacağı EPB TBM’

Törene ilişkin davette bulunan E-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru şu mesajı paylaştı:

“Türk mühendis, teknisyen ve işçilerinin bilgi, birikim, emek ve özverileri ile TEYDEB 1501 kapsamında TÜBİTAK desteğiyle üretilen, tüm Türkiye’nin guru duyacağı Dünya’da Türk Sanayi’nin önemini üst noktalara taşıyacak olan; Zemin Denge Basınçlı Tünel Açma Makinesi, EPB TBM’in açılış töreninde sizleri de aramızda görmekten onur duyarız.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılacağı törene, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Ankara milletvekilleri, üst düzey bürokratlar ve sektördeki önemli firmaların temsilcileri katılım gösterecek.