Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye ile Azerbaycan arasında ortak parlamento oturumu yapılması önerildi

Türkiye ile Azerbaycan arasında ortak parlamento oturumu yapılması önerildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, “(Rusya ve Türkiye arasındaki) Gerginliğin giderilmesi lazım. Dünya artık bir mahalle. Komşuların iyi geçinmesi ve birbirlerinin hassasiyetlerine dikkat etmeleri lazım” dedi.
Kahraman, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan’da, Milli Meclis Başkanı Oktay Esedov ile görüştü.
Kahraman, kendisini meclis kapısında karşılayan Esedov ile ilk önce Milli Meclisi Genel Kurul Salonu’nu gezdi. Salon düzeni konusunda bilgi alan Kahraman, temsili olarak başkanlık koltuğuna oturdu. O sırada salonda bulunan milletvekillerine hitap eden Kahraman, konuşmasına “İki devlet, bir milletin ortak parlamento birleşimini açıyorum” ifadesiyle başladı.
“Ev sahibinin müsaadesiyle geçici olarak onun yerine oturduğunu” ifade eden Kahraman, kendisine eşlik eden ve salonda oturan milletvekilleriyle sohbet etti.
Genel Kurul Salonu’nda temsili yoklama alan ve milletvekillerinden kendileriyle ilgili bilgi vermelerini isteyen Kahraman’a ilerleyen dönemde iki ülke arasında azami katılımla, ortak parlamento oturumu yapılması teklif edildi. TBMM Başkanı Kahraman da bu teklifi olumlu bulduğunu ifade etti.
Esedov da meclis salonunda ilk kez böyle bir olay yaşandığını ve bu durumu çok beğendiğini söyledi.
Birbirlerine teşekkürlerini ileten Esedov ve Kahraman, milletvekillerinin alkışları eşliğinde başkanlık kürsüsünde kucaklaştı.
Kahraman, daha sonra meclisin şeref defterini imzaladı ve ikili görüşmeye geçildi. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmenin ardından heyetlerarası görüşme yapıldı.
TBMM Başkanı Kahraman, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’de devlet yetkilileri arasında KKTC ve Azerbaycan’a gitmeden herhangi bir ülkeye gidilmediği şeklinde bir gelenek olduğunu, kendisinin de bu geleneği yerine getirdiğini söyledi.
Azerbaycan’ı, bölgede en önemli stratejik ortak olarak gördüklerini vurgulayan Kahraman, ilişkilerin her alanda mükemmel düzeyde ilerlediğini kaydetti.
Kahraman, parlamentolar arası temas ve işbirliğini daha da derinleştirmekte fayda gördüğünü dile getirerek, hedeflerinin Türk ve Azerbaycan halklarını daha da yakınlaştırmak olduğunu ifade etti.
İkili ve çok taraflı platformlarda yapılan işbirliklerinden bahseden Kahraman, parlamenterlerin uluslararası kurumlarda işbirliği içerisinde çalıştığını ve iki ülkenin parlamenterlerin birbirlerinin hassasiyetine özenle yaklaştığını aktardı.
Kahraman, “Türk dünyasının birlik ve beraberliği bizim için büyük önem taşımaktadır. TÜRKPA’yı (Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi) bu birliğin somut ürünü olarak görüyoruz. Ekonomide de güzel ilişkilerimiz var. Rusya’yla yaşanan malum gelişmenin ardından Türk TIR’ları için sağlanan önemli kolaylıklar için teşekkür ederiz. 2014’te 5 milyarı aşan ticaret hacmimizi 2023’e kadar 15 milyar dolara çıkarma hedefimiz geçerliliğini koruyor” dedi.
Türk şirketlerini Azerbaycan’a 9 milyar dolar, Azerbaycan şirketlerinin de Türkiye’ye 4 milyar dolar yatırım yaptığını hatırlatan Kahraman, “Bu rakamlar yeterli değil. Bunu, 20 milyarın üzerine çıkarmak için gayret sarf etmeliyiz. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun bir an önce tamamlanmasına büyük önem atfediyoruz. Söz konusu projenin hızlandırılması için görüşmelerin yoğunlaştırılmasına inanıyoruz” şeklinde konuştu.
Kahraman, Rusya’yla yaşanan uçak krizine değinerek, “Azerbaycan’ın desteği ve ara buluculuk teklifinden memnuniyet duyduk” dedi.
Suriye kriziyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kahraman, şunları söyledi:
“Suriye’de barış ve huzurun yeniden tesis edilmesi için uluslararası toplumun artık bir çözüm üretmesi kritik öneme sahiptir. Suriye’deki ihtilafa siyasi çözüm ihtiyacı her zamankinden daha acil duruma gelmiştir. Suriye’deki terörist gruplar açıkça bellidir. DAEŞ, El Nusra ve YPG gibi gruplar terörist gruplardır. Geçiş sürecinde Esed’in herhangi bir görevi ve yetkisi olmamalıdır.”