Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye-Kırgızistan İş Forumu düzenlendi

Türkiye-Kırgızistan İş Forumu düzenlendi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak, “Ülkeler arasında farklı toplantılar gerçekleştiriyoruz. Olayın bürokratik görüşmeleri yerine, sonuca yönelik kısımlarını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.
MÜSİAD, Türkiye ve Kırgızistan arasındaki iş birliğinin geliştirilmesine yönelik “Perşembe Toplantıları” kapsamında “Türkiye – Kırgızistan İş Forumu” etkinliğini gerçekleştirdi.
Olpak, MÜSİAD olarak olayın bürokratik görüşmeleri yerine, işe yani sonuca yönelik kısımlarını sağlamaya çalıştıklarını söyledi.
Olpak, iş adamlarının oluşturduğu alt yapı çerçevesi içinde daha sonra atılacak adımlar varsa bunların yetkililer nezdinde yüksek sesle takibini yapmaya ve tıkanan noktalar varsa bunları aşmaya gayret ettiklerini anlattı.
Kısa süre önce İran’da iş fırsatları, yatırımlar ya da tehditleri değerlendiren benzer bir toplantı yaptıklarını hatırlatan Olpak, şöyle devam etti:
“İran, Batı bloku ile arasındaki nükleere dayalı sorunu çözme yolunda ilerledikten sonra, bugüne kadar İran’a en katı yaptırımları uygulama noktasında olan devletler, İran pazarında en fazla aktif olmak durumunda olan devletler oldu. Bizim için bir başka önemli ülke ise Çin’di, bunu da değerlendirmiştik. Sonraki hedeflerimizden birinin Endonezya olduğunu vurgulamak isterim.
MÜSİAD olarak birkaç fazda faaliyet gösteriyoruz. Teşkilatlanma çalışmalarımıza devam ediyoruz. 64. hükümetimiz görevde. İş aleminin meclis ve hükümetten beklentilerini anlatmamız gerekiyordu. Sayın Başbakanımız ve bakanlarımız dahil olmak üzere yaklaşık 20’ye yakın bakanımızla heyet olarak birebir görüşme yapma imkanı bulduk. ”
Kırgızistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Renat Tuleberdiev, devlet büyüklerinin Kırgızistan ve Türkiye arasındaki iş birliğinin derinleştirilmesini istediğini söyledi.
Bugün Türkiye’nin, Kırgızistan’ın bağımsızlığını kabul etmesinin yıl dönümü olduğunu vurgulayan Tuleberdiev, böylece Türkiye’nin ilk olarak Bişkek’te elçiliğini açtığını hatırlattı.
Tuleberdiev, kritik dönemlere rağmen ekonomik birleşmelerin devam ettiğine dikkati çekerek, iki ülke arasındaki fikir alışverişinin sürdüğünü dile getirdi.
Asıl amaçlarının yatırım piyasalarını geliştirmek olduğuna işaret eden Tuleberdiev, “Aynı zamanda hukuk düzenini geliştirmek için çabalıyoruz. Kırgızistan’ın yatırım kanununda, Kırgız ve yabancı yatırımcılar için eşit şartlar sağlanmıştır. Kırgız hükümeti yatırım kanunlarının değişmeyeceğini vadediyor. Faydanın geri dönmesini garanti ediyor. Gelecekte olabilecek zararları geri ödemeyi de garantiliyor” ifadelerini kullandı.
Enerji alanında da Kırgızistan’ın büyük imkanlara sahip olduğunu belirten Tuleberdiev, yakın gelecekte Kırgızistan’ın, Pakistan ve Afganistan’a enerji ihraç edilebileceğini söyledi.
Ekonominin tüm sektörlerine yabancı yatırımcıları davet eden Tuleberdiev, yatırım iş birliği hızının artırılması gerektiğine ve Kırgız firmalarının son yıllarda Türkiye içinde çalışmasının arttığına işaret etti.
Tuleberdiev, Rusya, Çin, Özbekistan ve Kazakistan gibi piyasalara yakınlıklarının vazgeçilmez unsur olduğunu belirterek, bu bölgenin nüfus artış hızının yüksek olduğunu, gelecekte alım gücünün artacağını söyledi.
BETA AVM İstanbul Kurucu Başkanı Yusuf Uğur da Kırgızistan’ın coğrafi ve ekonomik özellikleri hakkında bilgi vererek, iki ülkenin her zaman birbirinin yanında olduğunu aktardı.