Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye, savunma sanayiinde rakip tanımayacak

Türkiye, savunma sanayiinde rakip tanımayacak

Jeopolitik konumu gereği Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören Türkiye, Ortadoğu coğrafyasında süre gelen karışıklıklar ve DAEŞ ve PKK gibi eli kanlı terör örgütlerinin tehditlerine karşı 13 yıllık siyasi istikrar döneminde savunma sanayiinde başlattığı yerli atılımın meyvelerini birer birer toplamaya başladı başladı.

Yerli İHA’larla anında tespit

Kara Kuvvetleri tarafından kullanılan yerli Bayraktar TB2 İnsansız Hava Araçları (İHA) yıl içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanılmaya başlanacak. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, 15 Ekim 2015’te EGM için toplam 6 uçak ve 4 yer kontrol istasyonundan oluşan 2 sistem için sipariş vermişti. Söz konusu İHA geçtiğimiz aylarda 3 ayda toplam 111 görev uçuş sortisinde 1001 saat başarılı uçuş gerçekleştirerek emsallerini geride bıraktı ve dünya rekoruna imza attı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da terör örgütü PKK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda TSK’nın en önemli silahları arasında yer alan İHA’ya sipariş yağıyor. Katar’ın 10 adet olarak ithal ettiği Bayraktar TB2, Türkiye’nin İHA’lar arasındaki ilk ihracat ürünü olarak göze çarptı.

Alman Leopard’a rakip

Türkiye’nin savunma sanayiindeki en önemli adımlarından biri de Alman Leopard tanklarına rakip olacak Altay Tankı. 2018 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girmesi planlanan tank, Türkiye’yi bölgede tüm tehditlere karşı caydırıcı güç olarak konumlandıracak. Söz konusu tank şu özelliklere sahip olacak: “Dört kişilik mürettebat, yeni nesil 1500 beygir gücünde güç grubu, 120 mm 55 kalibre ana silah, Modüler kompozit zırh Muharebe sahası tanıma tanıtma sistemi, Nükleer ve kimyasal tehdit algılama sistemi, Uzaktan kumandalı silah sistemi (12.7 ve 7.62 mm), Kule makineli tüfeği, Lazer uyarı sistemi”

Uçak gemisi nasipse 2021’e hazır

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın Mayıs 2015’te imzaladığı anlaşma kapsamında Türkiye ilk uçak gemisine 2021 yılında kavuşacak. Model olarak İspanya’nın dünyanın en büyük uçak gemisi olan ‘Juan Carlos’ modelini benzeyecek olan gemi aynı anda bin kişilik komando taburu, 507ye yakın tank, 60’ın üzerinde zırhlı araç ve 10 savaş uçağı ve Atak helikopteri taşıyacağı gibi, 34 yataklı hastane ve tam teşekkülü bir ameliyathaneye de sahip olacak. Gemide ayrıca onlarca İHA’da bulunabilecek. Türkiye gemiyi teslim almasıyla birlikte Akdeniz ve Karadeniz’e en büyük donanmaya sahip ülkelerden biri olacak.

Uzun menzilli füze de Çin’e Goodbye

2023 hedeflerine doğrultusunda uzun menzilli füze üretmek isteyen Türkiye, Çin ile yaklaşık 2 yıldan beri sürdürdüğü ihale görüşmelerini rafa kaldırdı. Başbakan Davutoğlu’nun milli füze çalışmalarının başlatılması nedeniyle sözleşmelerin iptal olduğu açıklanmıştı. Bunun ardından Aselsan’ın alçak ve orta irtifa füzeleri Hisar A ve Hisar O’nun devamı olacak Türkiye’nin milli uzun menzilli füzesi hazır olduğu ortaya çıktı. Uzun menzilli füzelerin 5 yıl gibi bir süre içerisinde tamamlanması öngörülürken altyapı çalışmalarının hedeflenen süre öncesinde tamamlandığı kaydedildi.

Atmaca füzesi tamalandı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve ROKETSAN arasında 2009 yılında imzalanan anlaşma gereği yapımına başlanan Milli Gemisavar Füzesi Atmaca tamamlandı.
Emsalleri Exocet ve Harpoon füzelerinden daha üstün özelliklere sahip olan Atmaca füzesi denizde asgari 200 km uzaklıktaki hedefleri vurabilecek. Data-link donanımına da sahip olacak Atmaca, seyir halindeyken uzaktan hedef güncellemesine izin verecek. Atmaca’nın yalnızca gemiden gemiye değil, gemiden karaya da fırlatılabilecek şekilde geliştirilecek. Füze yıl sonuna kadar TSK’nın kullanımına sunulacak.

Etiketler