Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Kardeşlerini Unutma Beklenen Sensin

Türkiye tarihinin en büyük terör operasyonu Fırat’ın doğusuna Barış harekâtı başladı

ABD’nin oyalama taktiklerine rağmen kendi sınırını terörden temizlemek için düğmeye basan Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna tarihinin en büyük terör operasyonu başlattı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlayan harekatın ilk bir saatinde terör örgütü PKK/YPG’ye ait mühimmat depoları yerle bir edildi.

Muhammed Şimşek
Türkiye tarihinin en büyük terör operasyonu Fırat’ın doğusuna Barış harekâtı başladı

Sınırlarını terör unsurlarından temizlemek ve Suriyeli siviller için güvenli bölge inşa etmeyi hedefleyen Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’nın başladığını sosyal medya hesabı üzerinden Başkan Recep Tayyip Erdoğan duyurdu. Bütün dünyanın gözlerini bölgeye çeviren operasyona ilişkin Erdoğan ilk mesajında “Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir. Barış Pınarı Harekâtı ile ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz” mesajını verdi.

“BÖLGEYİ TERÖRDEN KURTARACAĞIZ”

Erdoğan bütün dünyaya “Barış Pınarı Harekatı ile, ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Oluşturacağımız GÜVENLİ BÖLGE sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız.

HAREKÂT TOPÇU ATIŞIYLA BAŞLADI

Suriye’nin kuzeyindeki 480 kilometrekarelik alanda ilk etapta Tel Abyad ile Resulayn arasında kalan 120 kilometrekarelik alanı terörden temizlemeyi hedefliyor.

Barış Pınarı Harekatı da Telabyad’daki terör örgütü PKK/YPG’ye ait mühimmat depolarının topçu atışıyla vurulmasıyla başladı. Ardından Diyarkabır 8. ana jet üstünden kalkan Türk Hava Kuvvetlerine bağlı F-16’lar Resulayn’daki hedefleri bombaladı.

Türkiye meşru müdafa hakkını kullanıyor
Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa hakkı kapsamında gerçekleştiriliyor. Sadece sınırları içinde değil, sınır ötesinde de terörle mücadelesini sürdüren Türkiye, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin 51’inci maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı kapsamında, güvenliğini tehdit eden, terör örgütü PKK/YPG ve DEAŞ başta olmak üzere Suriye’nin kuzeyinde mevcut teröristleri etkisiz hale getirmek ve sınır güvenliğini sağlamak için operasyon düzenliyor.

Tel Abyad ilçesi ise Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin hemen karşısında. Terör örgütünün işgalinden önce il merkezinin nüfusu 25 bindi. Çevre köylerle birlikte ilçenin nüfusu 300 bini buluyordu. Arap ve Türkmen nüfus terör örgütü tarafından göçe zorlandı. Sınır hemen karşısındaki Akçakale, bugün kendi nüfusundan daha fazla sayıda Tel Abyadlı’ya ev sahipliği yapıyor. Tel Abyad’daki Suriyeliler, terk etmek zorunda kaldıkları evlerine dönebilmek için güvenli bölgenin kurulmasını bekliyor.

29 HEDEFE TAM İSABET

Türk Silahlı Kuvvetleri, tarihinin en büyük terör operasyonunun ilk bir saatinde, terör örgütü PKK/YPG’ye ait tam 29 hedefi tam isabetle vurdu. Bu hedefler arasında 3 büyük cephanelik, 6 sığınak, 2 iletişim koordinasyon merkezi yer aldı. Başarıyla vurulan bazı hedefler 30 kilometre derinlikteydi.

55 bin nüfuslu Resulayn ise Ceylanpınar’ın hemen karşısında. Terör örgütü ilçeyi uzun süredir işgal altında tutuyor. Örgüt Resulayn ve çevresinde de hendek ve tüneller kazmış durumda. Terör örgütü, Resulayn’daki sivilleri tünellerde zorla çalıştırıyor, gençleri de zorla silah altına alıyor. İlçe merkezinin batısındaki Tel Halef köyünde bulunan Amerikan gözlem noktası hafta başında boşaltıldı. Fırat›ın doğusuna yönelik harekat ile birlikte Resulayn’ın da terörden arındırılması planlanıyor.

Yunanlar Türk askerinin koordinatlarını yayınladı
Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna düzenleyeceği operasyon öncesinde TSK intikal ve hazırlıklarını sürdürürken Yunanistan’dan skandal bir hamle geldi. Mehmetçik, bölgedeki konuşlanmasını sürdürürken, operasyondan rahatsız olan Yunanistan medyası, TSK’nın konuşlandığı bazı bölgelerin koordinatları ve uydu görüntülerini sosyal medyadan paylaştı. Yunanistan bu hareketiyle bir kez daha kimin tarafında olduğunu açıkça ortaya koydu.

Terör örgütü PKK/YPG çekilmek yerine yığınak yaptı. Tutsak aldıkları ailelerin çocuklarını silahlandıran terör örgütü özellikle de Arap ailelerinin çocuklarını cepheye sürüyor. Kendi ailelerinin bölgeden ayrılmasına izin veren terör örgütü esir aldıkları aileleri kendilerine kalkan yaparak “Türkiye sivil katliamı yapıyor” dezenformasyonu için hazırlık yaptı. Bu noktada TSK’nın hassasiyeti her operasyonda olduğu gibi üst düzeyde tutuluyor.

Her ne kadar ABD askerlerinin ya da teröristlerin çekilip çekilmemesi harekât planının esasını oluşturmasa da bunlar taktik adımlar olarak değerlendirildi. Harekâtın bütün planları öncelikli olarak Fırat’ın doğusunda güvenlik koridorunun oluşturulmasına göre hazırladı.

ABD’nin aylardır bölgeye sevk ettiği 30 bin TIR dolusu silahı terör örgütü PKK/YPG’nin kesinlikle kullanacağını hesaba katan TSK aldığı istihbaratları değerlendirerek planlarını en kötü senaryoya göre hazırladı.

Zeytin Dalı Harekâtıyla terörden temizlenen Afrin’de başta karşı saldırılarla direnme çabasına giren örgüt, şehir savaşı başlayınca şehri panikle kaçışmıştı. Bu operasyonda da çekilmek için Rakka, Kobani ve Cezire’de hazırlıklar yaptığı tespit edilen örgütün benzer şekilde bölgeyi terk edeceği düşünülüyor.

Harekât boyunca hava sahasının kullanımının önünde bir engel bulunmuyor. Zira harekâtın başladığı daha ilk dakikalardan itibaren Resulayn’ı havadan bombalayan F-16’lar operasyonda askeri ifadesiyle “yumuşatma” hedefi doğrultusunda görev aldı.

Detaylar sır gibi saklansa da harekatın ilk hedefi terör örgütünün lojistik merkezleri, gözetleme kuleleri, tüneller ve cephanelikler olacağı söylenebilir. Nitekim harekat Telabyad ve Resulayn’daki mühimmat depolarını vurmakla başladı. Askeri uzmanlara göre bu hedefler koordinatlarıyla harekât planına işlenmiş durumda.

Harekâtın ilk bölümünde savaş uçakları, SİHA’lar ve Fırtına obüsleriyle nokta hedefler imha edildi. Vakti ve saati bilinmese de bir sonraki aşamada hava destekli kara operasyonunun başlaması bekleniyor.

Operasyonda katılımlarla Suriye Milli Ordusu’na (SMO) dönüşen Özgür Suriye Ordusuna bağlı birlikler kritik görevler üstlenecek. Zaman içerisinde düzenli orduya dönüşen bu birlikler aralıksız 8 yıldır savaştıkları düşünüldüğünde hem çok tecrübeliler hem eğitimli… Üstelik Sahayı yakından tanıyan SMO birlikleri yerel halkı tanımanın yanı sıra Arapça ve Kürtçe dillerini biliyorlar. Bu noktada operasyona destek veren aşiretlerle de irtibat kurabiliyorlar.

TSK’nın sevk ve idaresi altında öncü birlikler olarak girecek olan SMO birlikleri arasında Hamza Tümeni’nin ön plana çıktığı biliniyor. Bu Tümene bağlı Kürt Şahinleri Tugayı’nın ana dilleri Kürtçe olmasına rağmen Arapça da bildikleri belirtiliyor. Terör örgütü PKK’nın bölgeden sürdüğü Kürt aşiretlerinin çocuklarında oluşan ve sahayı avuçlarının içi gibi bilen bu tugayın öncü birlik olarak bölgeye girmesi bekleniyor.

SİYASİLERDEN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

MEVLÜT ÇAVUŞĞOLU

Bu bizim BM Güvenlik Konseyi kararlarından sağlanan bir hakkımızdır. Harekatımızı da bu çerçevede gerçekleştireceğiz. Türkiye ve bölgedeki göçmenlerin bu bölgeye dönmesi mümkün olacak.

Devlet Bahçeli
“Türk milleti ihmâl ve inkârı mümkün olmayan büyük bir varoluş mücadelesinin tam ortasındadır. Türkiye, bekasını tehdit eden bölücü örgütleri saklandığı coğrafi alanlarda etkisiz hâle getirmek için kutlu sefere çıkmıştır” diye konuştu.

FAHRETTİN ALTUN

“Şanlı ve Muzaffer Ordumuz; Sınırımızı PKK/YPG ve DEAŞ teröründen temizlemek, Fırat’ın doğusunda barış ve istikrarı sağlamak, bölge halkını terör örgütlerinin zulmünden kurtarmak için #BarışPınarıHarekatı başlamıştır. Allah yâr ve yardımcımız olsun.

ULUSLARARASI AÇIKLAMALAR

NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili NATO’ya bilgi verdiğini açıkladı. “Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terör saldırılarına maruz kaldı” değerlendirmesinde bulundu.

AB “Operasyonu durdurun”
Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker:
“Suriye harekâtını durdurun, ‘güvenli bölge’ için ödeme yapmayacağız” dedi.

IKBY DE ENDİŞELİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani “Sorunların diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesi gerekir.”