Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye teröre boyun eğmeyecek!

Türkiye teröre boyun eğmeyecek!

“Terörle mücadelede geri adım atmayacağız”

Türkiye’nin komşuları ile diyaloglarını güçlendirip, bölge istikrarı için tarihi adımlar attığı dönemde, kaos baronları yaklaşan “Barış”ı engellemek için kiralık katillerini devreye soktu. Harekete geçen teröristler, İstanbul Yeşilköy Havalimanı’nda 41 vatandaşımızı şehit ederken, 78 milyonun yüreğine kor düşürürdü. Alçak saldırının ardından siyasiler ve STK’lar yaptıkları açıklamalarla, vatandaşlara birliğe beraberliğe davet etti. Hain saldırının ardından ilk açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi.

Oyuna gelmeyin

Saldırının amacının Türkiye’nin aleyhinde propaganda yapılmasının sağlanması olduğunun altını çizen Erdoğan, dünya kamuoyunu oynanan oyuna karşı dikkatli olmaya davet ederek, “Bu saldırı, terör örgütlerinin, masum sivilleri hedef alan karanlık yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur. Bu saldırının, herhangi bir sonuç elde etmeyi değil, sadece ve sadece masum insanların kanı ve acısı üzerinden dünyaya ülkemiz aleyhinde propaganda malzemesi üretmeyi hedeflediği açıktır. Dünyanın, özellikle de Batı ülkelerinin, yönetimleriyle, parlamentolarıyla, medyasıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla terör örgütlerinin bu oyununa karşı artık kararlı bir duruş sergilemelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Geri adım yok

Türkiye’nin terörle mücadeleden taviz vermeyeceğini belirten Erdoğan, terörün küreselleştiğinin altını çizerek, şöyle konuştu: “Türkiye, terör örgütleriyle olan mücadelesine, ödediği tüm bedellere rağmen sonuna kadar devam edecek güce, dirayete, imkana sahiptir. Ancak bu tür eylemlerinin, 79 milyon Türk vatandaşıyla birlikte 7,5 milyar insanın tamamına yönelik olduğunu da hatırlatmak isterim. Bugün İstanbul’da patlayan bombalar, terörün hain karakteri gereği, dünyanın herhangi bir şehrinde, herhangi bir havalimanında da gerçekleşebilirdi.” Batılı ülkelere terör karşı ortaklık çağrısı yapan Erdoğan, aksi halde eli kanlı katillerin hain saldırıları için sınır tanımayacaklarını ifade ederek, “Herkes şundan emin olsun ki terör örgütleri için İstanbul ile Londra’nın, Ankara ile Berlin’in, İzmir ile Şikago’nun, Antalya ile Roma’nın bir farkı yoktur. Yeşilköy Havalimanı saldırısının, Batı ülkeleri başta olmak üzere, tüm dünyada terör örgütlerine karşı verilecek ortak mücadele için bir milat, bir dönüm noktası olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Zamanlaması manidar

Saldırının yapıldığı havalimanına gelip, güvenlik zirvesinin ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım ise, saldırının Türkiye’nin bölgesel barış anlaşmaları sonrası yapılmasının manidarlığına dikkat çekerek, “Terörün küresel bir tehdit olduğu bu olayda bir kez daha apaçık ortaya çıkmıştır. Bu saldırı masum insanları hedef alan, alçakça planlanmış bir terör eylemidir. Ülkemizin bölücü terörle amansız bir mücadele verdiği ve önemli ölçüde başarı sağladığı bir dönemde, ayrıca komşularımızla normalleşme sürecinin başladığı bir anda böylesine alçakça bir terör olayının gerçekleştirilmesi manidardır” mesajını verdi.

Türkiye güçlü bir ülke

Türkiye’nin terörü yenecek güçte olduğunu ifade eden Başbakan, ölenler için baş sağlığı dileyerek, şu ifadeleri kullandı: “Bir kez daha anlaşılmıştır ki terör bütün ülkeleri tehdit eden küresel bir olaydır ve terörle mücadelede küresel ölçekte sürdürülmelidir. Amacı, hedefi ne olursa olsun, hangi cenahtan gelirse gelsin ülkemiz bu alçakça saldırıların üstesinden gelecek güce sahiptir. Bir kez daha bu menfur olayda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletçe başımız sağolsun temennisinde bulunuyorum.”

Sosyal medya hesabından başsağlığı mesajı yayınlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. Kuran-ı Kerim’in indirildiği gün olan Kadir Gecesine sayılı günler kala yapılan saldırının bir vahşet olduğunu belirten Bahçeli, “Otomatik tüfek ve bombalarla masum insanlarımıza saldıran alçaklar, 41 kişinin ölümüne, 239 kişinin yaralanmasına neden oldular. Acımız tarifsiz ve benzersizdir. Ramazanda, bayram öncesinde, Kadir Gecesi’ne kısa süre kala, vahşilerin sahneye çıkması azap ve zulümdür. İnsanlıktan zerre kadar nasiplenmemiş canavarları ve menfur saldırılarını, aynı zamanda teröre arka çıkan karanlık odakları lanetliyorum” dedi ve şöyle devam etti:

Başımız sağ olsun

“İstanbul’daki terör saldırısında hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı dilerim. Tüm yaralılarla şifalar temennisiyle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” dedi

Türkiye çözülmeyecek

78 milyona safları sıklaştıralım çağrısı yapan Bahçeli, terör örgütlerinin amacına ulaşamayacağının altını çizerek, “Türk milleti terörizmin zehirli, zelil ve zillet emellerine göz yummayacaktır. DEAŞ, PKK veya destekçileri Türkiye’yi asla çözemeyeceklerdir. Bugünlerde daha fazla birliğe, beraberliğe, saflarımızı sıkı tutmaya ihtiyacımız vardır. Düşmanları sevindirmeyelim, hainleri güldürmeyelim.” dedi.

Lanet olsun

CHP lideri Kılıçdaroğlu ise saldırıla ilişkin kısa bir açıklama yayınladı. Terörün bir insanlık suçu olduğunu belirten CHP lideri, “Alçak saldırıda kaybettiğimiz canlara Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Terör bir insanlık suçudur. Kandan beslenen herkese lanet olsun. Tüm Türkiye’ye bu acı süreç bitene kadar sabır diliyorum.”

İslam aleminden ortak tepki

Kuveyt, Tunus ve Irak’ın yanı sıra Suriye İhvanı da Türkiye’yi acılı gününde yalnız bırakmadı. Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği telgrafta saldırıyı kınayarak başsağlığı dileklerini iletti. Tunus Dışişleri Bakanlığı ise yayınladığı açıklamada ise “Tunus, bu korkakça saldırıyı en derin şekilde kınamakta, Türkiye Cumhurbaşkanı, hükümeti ve halkına en içten taziyelerini sunmaktadır.” ifadesi kullanıldı.

Dünya telefona sarıldı

Diğer yandan, 41 kişinin şehit olduğu saldırı dünyada büyük yankı buldu. Saldırının ardından Erdoğan’ın telefonu susmak bilmedi. Ürdün Kralı Abdullah, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, İngiltere Başbakanı Cameron, Yunanistan Başbakanı Çipras ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı İzzetbegoviç’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak taziye dileklerini ilettiği bildirildi.

Anlaşmalarla ilintili

Türkiye ile ilişkileri normalleştirmeye yönelik adımlar atan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ve Alman öğrencilerle yaptığı bir toplantıda, Yeşilköy Havalimanındaki terör saldırısıyla ilgili “Dün düzenlenen terör saldırısının kurbanları için üzgünüz, onların acısını paylaşıyoruz” dedi. Putin’in ardından Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev’de başsağlığı dileklerini iletirken, saldırının Rusya ve İsrail yapılan anlaşmalarla ilintili olduğu tespitinde bulundu.

Türkiye için dua edelim

İstanbul’daki terör saldırısına yönelik bir açıklama da Katolik Hristiyanların manevi lideri Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’tan geldi. İstanbul’da çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olan “menfur bir terör saldırısı” gerçekleştirildiğini belirten Papa, “Saldırının kurbanları, kurbanların yakınları ve sevgili Türk halkı için dua edelim. Tanrı şiddet yanlılarının kalplerini dönüştürsün ve bizim barış için attığımız adımlarımızı teşvik etsin.” ifadelerini kullandı.

İslam düşmanı zihniyetin saldırısı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Yeşilköy Havalimanı’ndaki saldırıya ilişkin önemli tespitlerde bulundu. Gül, Türkiye’nin teröre karşı istihbari gücünü artırması gerektiğini belirterek, “Mübarek Ramazan ayında böyle bir katliamı gerçekleştirmeleri, bu zihniyetin İslam dininden ne kadar uzak olduğunu, kafalarını kendi uydurdukları batıl fikirlerle nasıl afyonlaştırdıklarını açıkça göstermektedir. Türkiye olarak biz ise öncelikle teröre karşı birlik ve beraberliğimizi korumalıyız” dedi. Gül, ayrıca şehitler için Allah’tan rahmet diledi.

Etiketler