Son Dakika

Türkiye'de yakalanan o iki ajanın görüntüleri

Birleşik Arap AE için ajanlık yaptığı iddia edilen iki şüpheli, "askeri, siyasi ve uluslararası casusluk" suçlarından tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edildi.
Türkiye'de yakalanan o iki ajanın görüntüleri

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için çalıştığı iddiasıyla gözaltına alınan iki şüpheli, "askeri, siyasi ve uluslararası casusluk" suçlarından tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edildi. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve BAE için casusluk faaliyeti yürüttüğü iddia edilen iki şüphelinin savcılık işlemleri tamamlandı. Soruşturmayı yürüten savcılık, iki şüpheliyi "siyasi ve askeri casusluk" ve "uluslararası casusluk" suçlarından tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk etti. Şüpheliler, İstanbul nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkarılacak.

Şüphelilerin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilişkisinin olup olmadığının araştırıldığı öğrenildi.

BAKAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA

Öte yandan konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan da açıklama geldi, Ankara'da "Trabzon Günleri" etkinliğine katılan Bakan Soylu, girişte gazetecilerin BAE için çalıştığı iddia edilen iki şüphelinin gözaltına alınmasıyla ilgili sorusuna, "Yargıda, devam ediyor." karşılığını verdi.

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ

2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna giden Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, ülkesinden gönderilen bir infaz ekibi taarfından vahşice öldürülmüş ve cesedi de parçalara ayrılmıştı.

Cinayetteki rolünü uzun süre inkâr eden Suudi yetkililer Kaşıkçı’nın konsoloslukta kısa bir süre kalarak buradan ayrıldığını açıklamıştı. Ancak ortaya çıkarılan deliller doğrultusunda köşeye sıkışan Suudi Arabistan 20 Ekim 2018’de cinayeti itiraf etmişti.

Kaşıkçı’nın cinayet emrinin Suudi Arabistan’ın üst düzey yetkililerince verildiğinin anlaşıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tavizssiz duruşu sayesinde geri adım atan Suudi Arabistan, Türkiye’nin “cinayet zanlılarının İstanbul’da yargılanması” talebini ise reddetmişti.

ABD Senatosu da cinayetten Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı sorumlu tutan tasarıyı 13 Aralık 2018’de kabul etmişti.

Yorumlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.