Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye’deki kanserlerin genetik yapısı belirlenecek

Türkiye'deki kanserlerin genetik yapısı belirlenecek

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı tarafından kurulan Kanser Kontrol Derneği’nce (Kankoder) prostat kanseri ve taramalarına ilişkin görüşlerin paylaşıldığı “Prostat Kanseri Çalıştayı” düzenlendi.

Gümüş, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, bu etkinlikle Türkiye’de prostat kanseriyle ilgili bir yol haritası çizilmesinin hedeflendiğini, Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığının bunun ardından bir hedef ortaya koyacağını belirtti.

Kadınlarda sıralamanın meme kanseri, tiroid kanseri ve kolorektal kanserler şeklinde olduğunu aktaran Gümüş, Türkiye’nin, söz konusu 5 ana kanserle ilgili yol haritası çizmek durumunda olduğunu vurguladı. Gümüş, “Erken tanı, etkin tedavi ve öncesinde önleme tedbirlerini alarak, topyekün bu kanserlerle mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Kanserde yol haritası belirlenecek

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) bünyesinde bulunan Türkiye Kanser Enstitüsü Başkanlığının da bu kanserlerle mücadele noktasında üniversitelerle birlikte çalışarak yol haritası belirleyeceğini bildiren Gümüş, “Bu çalıştayların sonucundaki birikimler Türkiye Kanser Enstitüsü bünyesinde değerlendirilerek, ülkemizdeki bu 5 ana kanserle ilgili Sağlık Bakanlığının alması gereken önleyici tedbirler ve erken tanı tedbirleri ile etkin tedavi yöntemleri modernize edilecek ve bu mücadelenin devam etmesi sağlanacaktır” ifadelerini kullandı. 

Genetik Kanser Tanı Merkezi kurulacak

Gümüş, 3 bin vaka üzerinde bu çalışmaları yürüteceklerini belirterek, “2016’nın ortasından itibaren büyük çaplı Genetik Kanser Tanı Merkezi, TÜSEB’in bünyesinde kurulacak. Hekimlerimiz istedikleri spesifikleri gönderecekler, buna uygun tedavi ve buna uygun yol haritalarını öğrenmiş olacaklar. Bu genetik taramalar yapılarak Türkiye’deki 5 kanser türünün ana genetik bozukluklarını ortaya koymuş olacağız” değerlendirmesinde bulundu. 

Etiketler