Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye’den ABD’ye verilen 3 mesaj

Türkiye’den ABD’ye verilen 3 mesaj

Ankara, dün önemli bir konuğu ağırladı. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’la bir araya geldi. Önceki gün de İncirlik’te incelemelerde bulunan Dunford’un Türkiye ziyaretinin zamanlaması önemli.
Hem ABD Dışişleri Bakanı Joe Biden’in Türkiye ziyaretinden hemen önce gerçekleşmesi hem de Suriye’de PYD’nin Türkiye’nin kırmızı çizgi ilan ettiği Fırat’ın batısına yönelik hareketlerinin gözlendiği bir dönemde yapılması ziyareti daha da önemli kıldı.
Davutoğlu görüşmesinden önce Genelkurmay karargahında misafir edilen Dunford’a aktarılan mesajlar dün başkentte yanıtı en çok merak edilen soruların başında geliyordu.

Fırat’ın batısı kırmızı çizgi

1-Dunford’a, Türkiye’nin PYD’yi PKK’nın uzantısı olarak gördüğü ve terör örgütü olarak nitelendiği yeniden anımsatıldı. PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde yaratmak istediği koridor üzerinde durularak, Fırat’ın batısı, Cerablus’a dönük hassasiyetler de yeniden vurgulandı. PYD’li unsurların fiili olarak Fırat’ın batısına geçmeye başladığı, Suriye’nin kuzeyinde kontrol altına alamadığı tek nokta olan Fırat’ın batısının Türkiye’nin kırmızı çizgisi olduğu, bu konudaki hassasiyetin sürdüğü, bu bölgede terör yapılanmalarına tahammülün olmadığı ifade edildi.Bir oldu bittiyle buranın PYD’nin eline geçmesine göz yumulmasına karşı Türkiye’nin hassasiyetinin sürdüğü ABD’li generale net bir biçimde yinelendi.

Demografik yapı uyarısı

2- ABD’nin gözetiminde oluşturulan Suriye Demokratik Güçleri adını taşıyan yapı IŞİD’e karşı kara savaşı yapıyor. Arap ve Türkmenler’in de dahil olduğu bu yapının ağırlıklı bölümünü PYD oluşturuyor. Arap ve Türkmen birlikleri ise PYD’ye oranla sayıca çok az. Dunford’a, PYD’nin Suriye Demokratik Güçleri çatısını kullanarak, bölgeyi demografik olarak değiştirmeye yönelik eylemleri de aktarıldı. IŞİD’le mücadele görüntüsü altında Arap ve Türkmen köylerinin boşaltılarak buralara Kürtler’in yerleştirildiği, bölgenin demografisinin PYD’nin amaçları doğrultusunda değiştirilmeye çalışıldığı, ABD’nin buna izin vermemesi gerektiği mesajı da iletildi. Demografik değişikliklerin, Türkiye’nin çok önemsediği Suriye’nin toprak bütünlüğü meselesine halel getirebileceği, Türkiye’yi rahatsız edecek bir yapılanmaya dönüşebileceği belirtildi. Koalisyon güçlerinin bu tehlikeye karşı birlikte hareket etmesi gerektiği vurgulandı.

DAEŞ ile yapılan savaşta sınır uyarısı

3- ABD’nin Türkiye’ye yönelik sınır güvenliği konusundaki uyarıları da görüşmede masaya yatırıldı. Yakın zaman Türkiye’ye yapılan sınırın ancak 30 bin askerle kontrol edilebileceğine yönelik uyarıların gerçekçiliğinin bulunmadığı ifade edildi. Sınırda halen çok sayıda birliğin görev aldığı, bununla yetinilmeyerek duvar örüldüğü, tel örgü ve aydınlatma sistemlerinin kurulduğu aktarıldı. Buna rağmen IŞİD’in sınırın diğer tarafında varlığını sürdürdüğü müddetçe mutlak bir kontrolün sağlanamayacağı ifade edildi. Rus uçağının düşürülmesinden sonra tüm ülkelerin bölgede özellikle hava operasyonları ile ilgili azami dikkatle hareket ettiğine vurgu yapıldı. Bu noktada en yoğun hava operasyonlarını gerçekleştiren ülkelerden olan ABD’nin Türkiye sınırındaki IŞİD unsurlarının hava bombardımanı ile temizlemesinin öneminin altı çizildi.

Etiketler