Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Türkiye’den DAEŞ’e karşı kararlı mücadele

Türkiye'den DAEŞ'e karşı kararlı mücadele

Türkiye’ye yönelik faaliyetlerine 2013 yılından itibaren başlayan DAEŞ, aynı yıl Türkiye tarafından terör örgütü listesine alındı. 2014 yılında DAEŞ’in Musul’u ele geçirmesinden sonra Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğunda görevli 49 kişiyi rehin almasıyla artan DAEŞ tehdidi, ilerleyen süreçte yurt dışından ülke içerisine taşındı.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015’te ve 10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde canlı bombalarla düzenlenen saldırıların ardından yapılan çalışmalarda, faillerin terör örgütü DAEŞ ile irtibatlı olduğu ortaya çıktı.

Son olarak İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısının da yine DAEŞ tarafından gerçekleştirildiği tespit edildi.

DAEŞ saldırılarına karşı çok yönlü mücadele eden ve güvenliğini her geçen gün artırmaya çalışan Türkiye, terör örgütüne yönelik çok yönlü mücadele örneği veriyor.

DAEŞ’e yönelik operasyonlarına hız kesmeden devam eden Türkiye’de bugüne kadar gözaltına alınan 5 bin 310 kişiden bin 654’ü tutuklandı. Bu yılın ilk 6 ayında bin 654 kişi gözaltına alınırken, bunların 791’inin yabancı uyruklu olması dikkati çekti.

DAEŞ ile mücadele kapsamında bugüne kadar 50 binin üzerindeki şüphelinin yer aldığı liste 144 ülkeyle paylaşılırken, 3 bin 500 civarında şüpheli de Türkiye’den geldikleri ülkelere gönderildi.

Ülke genelinde polis, jandarma ve hudut birliklerinin yürüttüğü operasyonlarda örgüte ait çok sayıda doküman, silah ve mühimmat da ele geçirildi.

Türkiye, sınır hattında aldığı önlemlerle DAEŞ’e geçit vermiyor.

TSK’dan DAEŞ’e büyük darbe

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), terör örgütü DAEŞ saldırılarının artmasının ardından Suriye’deki DAEŞ hedeflerini Fırtına obüsleri, çok namlulu roketatar ve tank atışlarıyla vurdu ve çok sayıda örgüt mensubu etkisiz hale getirildi.

Haziran ayında Suriye’nin çeşitli bölgelerinden Türkiye’ye yönelik atış hazırlığında olduğu tespit edilen terör örgütü DAEŞ unsurlarına Fırtına obüsleri, çok namlulu roketatar bataryaları ile karadan, koalisyon uçakları ile de havadan düzenlenen operasyonlarda çok sayıda bina, silah sistemleri, silahlı araç, havan mevzisi imha edildi.

Suriye’deki DAEŞ mevzilerinden 9 Ocak’tan bugüne kadar yapılan saldırılara, Türkiye tarafından çeşitli ateş destek vasıtalarıyla gerçekleştirilen atışlar sonucu 500’den fazla örgüt üyesi etkisiz hale getirildi.

Terör örgütüyle mücadelesini kararlılıkla sürdüren ve özellikle sınır hattında aldığı önlemlerle DAEŞ’e geçit vermeyen Türkiye’deki operasyonlarda tutuklananların yargılanma süreçleri de devam ediyor.

Etiketler