Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Veya Kayıt Ol
Kayıt Ol

Türkiye’den dünyaya medeniyet dersi

Çin’den dünyaya yayılan virüs karşısında ülkemizde devlet ve millet tek yürek oldu. Alınan tedbirler ve halkın bir birine uzattığı yardım eliyle dünyaya örnek olan Türkiye, kendinehas bir medeniyet fotoğrafı ortaya koydu.

Muhammed Şimşek
Türkiye’den dünyaya medeniyet dersi

Diriliş Postası Gazetesi Haber Müdürü Muhammed Şimşek-İstanbul

Çin’in Wuhan kentinde baş gösteren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını insanlığın yeni imtihanına dönüştü. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği salgın tehlikesi karşısında başta İtalya olmak üzere Avrupa’nın diğer bütün ülkeleri tedbir almakta gecikti. Hızla şehirleri dolaşan virüs yüzbinlerce insana bulaşırken binlercesinin canına mal oldu.

BATILI ÜLKELER ŞOKA GİRDİ

Etrafa saçtığı korku ve panik sayesinde bir anda sosyal medya mecralarının bir numaralı gündem başlığı haline gelen koronavirüs, hem ülkelerin devlet olarak refl ekslerini hem millet olarak karakterlerini ortaya koydu. Her alanda dünyanın en ileri imkânlarına sahip olduklarını düşünen ülkelerin hükümetleri, salgın karşısında ne yapacaklarını şaşırdı. Dünyanın süper gücü olarak gösterilen ABD yeteri kadar tanı kiti bulamadıkları için veryansın ederken Almanya’nın sipariş verdiği maske havalimanından kayıplara karışırken aldıkları tedbirler işe yaramayan İtalya kısa sürede artan vaka sayılarıyla koronavirüse teslim oldu. İspanya ve İngiltere’de de fotoğraf çok faklı değildi.

TÜRKİYE TEK YÜREK OLDU

Salgının Çin’de boy göstermesinin hemen ardından tedbirlerini almaya başlayan Türkiye, virüs İran’a kadar gelince artık teyakkuz durumuna geçti. Havalimanına termal kameralar kullanılırken bir çok ülkeye seferler iptal edildi. 10 Martta ülkemizde görülen ilk vakanın ardından artık kırmızı alarm verildi ve tedbirler en üst seviyeye çıkarıldı. Can kayıpları yaşanmaması için vatandaşlara ısrarla “evde kal” çağırısı yapıldı. Bu durumun ekonomide yol açacağı sıkıntılara karşı ise devlet yine elini taşın altına koyarak “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketini açıkladı. 21 başlıktaki destek adımları ekonomiye can suyu oldu.

Millet ruhu devreye girdi
Hepsinden önemlisi Anadolu topraklarında kardeşliğin, bir ve beraber olmanın medeniyet tasavvurundan gelen halk elinde avucunda ne varsa bir biriyle paylaşmaya başladı. Zengin fakirin, imkanı olan olmayanın ayağına gitti. Yetkililerin uyarılarının ardından binlerce vatandaşımız tedavilerini erteleyerek sağlık çalışanlarına kriz sürecinde yük olmamak için hastanelere gitmiyor. Dahası onlara moral olmak için Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı moral etkinliğine katılarak akşam saatlerinde alkışlarıyla onlara destek oluyor.

SOKAK HAYVANLARINA MAMA

Diyarbakır’ın Yenişehir İlçe Belediyesine bağlı temizlik ekipleri, iş yerlerinin kapalı olmasından dolayı aç kalan sokakhayvanlarına süt ve mama verdi.

EKONOMİYE NEFES ALDIRAN KRİTİK DÜZENLEMELER

 • Ekonomik İstikrar Kalkanı ile firmalara maliyet ve istihdam desteği sağlamak için ilan edilen “Kısa çalışma ödeneği” başladı. Süreçten etkilenen tüm firmalar başvuru yapabilecek.
 • 2 milyon dar gelirli aileye 1000 lira nakit destek verilecek.
 • İşçilere ve işverenlere toplamda 7 milyar liralık ücret desteği sağlanacak.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfl arına (SYDV) her ay düzenli olarak aktarılan kaynak, 135 milyon liradan 180 milyon liraya çıkarıldı.
 • Perakende, AVM, demir-çelik, otomotiv, lojistik-ulaşım, sinema-tiyatro, konaklama, yiyecek-içecek, tekstil-konfeksiyon ve etkinlik-organizasyon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay ertendi.
 • Konaklama vergisi kasım ayına kadar uygulanmayacak
 • Nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay ötelendi gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak
 • En düşük emekli maaşı 1500 liraya yükseltildi. Bayram ikramiyeleri Nisan ayında yatacak.
 • Kredi Garanti Fonu limiti 25’ten 50 milyar liraya çıkartılarak, kredilerde öncelik teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verildi.
 • 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarı yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartılarak, asgari peşinat yüzde 10’a düşürüldü.
 • Cumhurbaşkanı kararı uyarınca, “mekanoterapi cihazları; masaj cihazları; psikotekni cihazları; ozonoterapi, oksijenoterapi, aeroterapi, suni teneff üs veya diğer terapik teneffüs cihazları” başlığı altında yer alan “cihazlar” gümrük vergisinden muaf tutuldu.

Vefa sosyal grubu devrede
Elazığ’daki konteyner kentte ihtiyaçlar “Vefa Sosyal Destek Grubu” tarafından karşılanıyor. Merkezi Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremden kurtulan ve geçici olarak konteyner kentlerde kalan Elazığlı 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan depremzedelerin ihtiyaçları Valilik bünyesinde oluşturulan “Vefa Sosyal Destek Grubu” tarafından karşılanıyor. Dezenfeksiyon işlemlerinin gerçekleştirildiği konteyner kentte sağlık kontrolleri yapılıyor.

KÖY İMAMINDAN HERKESE ÖRNEK OLACAK DAVRANIŞ

Çankırı’nın Korgun ilçesi Ildızım Köyü İmamı Salih Eker Biçer, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını nedeniyle evinden çıkamayanlar için örnek bir davranış sergiliyor. Ildızım köyü imamı Salih Eker Biçer, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yeni tip koronavirüs Kovid-19 tedbirleri kapsamında evinden çıkamayan vatandaşları tek tek ziyaret ederek eksiklerini listeleyip ilçeden alıyor. İmam Salih Eker Biçer, “Maaşlarını çekemeyenlerin maaşlarını, ilaç yazdıramayanların ilaçlarını, tüpünü değiştiremeyenlerin tüpünü ve alamadıkları ihtiyaçlarını almalarına yardımcı oluyoruz” dedi.

HZ. PEYGAMBERİMİZİN DÜSTURU

Anadolu medeniyetinin yardımlaşma kültürüyle yoğrulduğunu ifade eden İmam Biçer, “Sevgili Peygamberimizin(SAV) şöyle bir hadisi şerifi var. Gençken, yardıma muhtaç değilken yaşlılara yardım edin. Allah(cc) da sizi yaşlandığınız zaman size yaradım edecek kimseleri karşınıza çıkarır. Biz bu düsturla hareket ediyoruz. Bununla alakalı Peygamber Efendimizin gösterdiği yoldan yürümeye çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.